Podpora studentských projektů PCŽS

Pražské centrum židovských studií FF UK vyhlašuje jarní kolo podpory studentských projektů podporujících vznik tematicky relevantních bakalářských, magisterských a doktorských prací v oboru.

Orientační okruhy podporovaných témat:

• židovské dějiny (starověk, středověk, raný novověk, moderní dějiny)
  • hebrejská literatura a literatury v dalších židovských jazycích (jidiš, ladino apod.)
  • judaismus a židovství v nežidovské literatuře
  • židovská kultura v diaspoře a ve Státě Izrael
  • židovská filosofie, teologie
  • multidisciplinární pohled na problematiku židovských dějin a kultury

Žadatelem může být student libovolného oboru/programu libovolné fakulty UK, jehož předložený projekt tematicky zapadá do vymezení podpory. O přidělení podpory rozhoduje obsahová relevance projektu. Při udělování podpory se přihlíží k vyjádření školitele. Harmonogram projektu nesmí přesáhnout běžnou dobu probíhajícího studia.

Žadatel jasně formuluje náplň a cíle projektu tak, aby bylo zřejmé, v čem projekt vede k posílení přítomnosti témat zmíněných výše na UK a ke zvýšení kvality studentských výstupů v této tematické oblasti. Nejčastější podporované typy projektů:

• pasivní účast na zahraniční konferenci
  • pobyt v zahraniční knihovně svázaný s výzkumem pro závěrečnou práci
  • terénní výzkum svázaný s výzkumem pro závěrečnou práci
  • účast na vzdělávací aktivitě v zahraničí (např. letní škola, jazykový kurs)
  • proplacení nákladů na využití meziknihovní výpůjční služby v souvislosti s výzkumem pro závěrečnou práci

Žádat lze o 3.000–30.000 Kč. Prostředky jsou zpravidla přidělovány formou stipendia. Administrativní zajištění převodu prostředků studentovi jiné fakulty než FF UK proběhne na základě dohody mezi Grantovým oddělením FF UK a danou fakultou. PCŽS podle druhu projektu, příp. po dohodě s žadatelem rozhodne, zda prostředky vyplatí před projektem, po projektu nebo v jeho průběhu.

Parametry rozhodující o udělení podpory:

• obsahová relevance projektu
  • smysluplnost a akademická kvalita projektu, reálná šance na naplnění jeho cílů
  • přiměřenost rozpočtu
  • doporučení školitele (v případě studentů mimo FF UK včetně konkrétního vyjádření k studijním výsledkům)

Přidělení podpory nelze nárokovat. Žádosti jsou posuzovány 2x ročně (na jaře a na podzim) radou PCŽS. Žádosti v jarním kole zasílejte akademické koordinátorce Ditě Válové (dita.valova@ff.cuni.cz) do 30. 5. 2019. Žádosti nejsou zamítány z formálních důvodů, avšak žadatel může být vyzván k písemnému doplnění nebo k osobnímu vysvětlení.

PCZS Stipendia 05-2019

Úvod > Novinky > Podpora studentských projektů PCŽS