Přijímací řízení na program Blízkovýchodní studia pro zahájení studia v akademickém roce 2023/24 je jednokolové, ústní. Veškeré oficiální informace naleznete na webové stránce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy: http://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/.
Zde Vám chceme zprostředkovat jen základní vodítko, jak se na zkoušku připravit a kde nalézt další detaily. V případě jakýchkoli dotazů se na nás můžete obrátit e-mailem a po dohodě i osobně nebo telefonicky (kbv@ff.cuni.cz nebo katarina.palcova@ff.cuni.cz). Rádi Vám poskytneme další podrobnosti a máme radost z Vašeho zájmu o program Blízkovýchodní studia.
Přejít na navazující magisterské studium
Základní informace
- samostatné i sdružené studium
- forma studia je prezenční, „dálková“ varianta není
- základní doba studia je 3 roky
- jazykové specializace: arabistika a turkologie (realizace konkrétní specializace je podmíněna dostatečným počtem přijatých zájemců o daný jazyk)
- jazykem studia je čeština
Popis přijímací zkoušky
- souvislá prezentace zájmové oblasti a motivace uchazeče/ky ke studiu s reakcí na doplňující otázky komise (max. 10 bodů)
kritéria hodnocení motivace:
přesvědčivá motivace – důkladně promyšlená a odpovídající náplni studia programu na FF UK: 10–7 bodů
částečně přesvědčivá motivace – poměrně promyšlená a vcelku odpovídající náplni studia programu na FF UK: 6–3 bodů
nepřesvědčivá motivace – nedostatečně promyšlená a příliš neodpovídající náplni studia programu na FF UK: 2–0 bodů
- diskuse nad vybranými publikacemi ze seznamu četby předloženého v tištěné podobě (max. 30 bodů)
- reálie Blízkého východu a severní Afriky (kulturní, historické a geografické) (max. 50 bodů)
- ověření schopnosti práce s odborným textem v anglickém jazyce (max. 10 bodů)
Další požadavky ke zkoušce
Uchazeč/ka odevzdá (při prezenci u ústní části zkoušky) vlastní seznam prostudované odborné literatury, na seznamu uchazeč/ka uvede své jméno. Komise hodnotí zejména to, zda uchazeč/ka prostudovaným textům skutečně porozuměl/a a jakým způsobem dovede s myšlenkami obsaženými v předložené literatuře dále pracovat. Uchazeč/ka povinně nastuduje min. dva z těchto předepsaných titulů, další tituly může doplnit podle svého zájmu:
- Armstrongová, Karen. Islám. Praha: Slovart, 2008.
- Axworthy, Michael. Dějiny Íránu. Říše ducha – od Zarathuštry po současnost. Praha: Lidové noviny, 2009.
- Cook, Michael. Muhammad. Praha: Odeon – Argo, 1994.
- Gelvin, James L. The Modern Middle East: A History. Oxford: Oxford University Press, 20165.
- Hillenbrandová, Carole. Islám: Historie, současnost a perspektivy. Praha: Paseka, 2017.
Hourani, Albert. Dějiny arabského světa: od 7. století po současnost. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010.
- Kreiser, Klaus a Christoph Neumann. Dějiny Turecka. Praha: Lidové noviny, 2010.
- Malečková, Jitka a Petr Kučera. Z Istanbulu až na konec světa: Osmanské cestopisy z přelomu 19. a 20. stolet. Praha: Nakladatelství Academia, 2019.
- Martinez-Gros, Gabriel. Fascinace džihádem: Islamistické běsnění a porážka mírotvorců. Praha: Pulchra, 2017.
- Said, Edward. Orientalismus: Západní koncepce Orientu. Praha: Paseka, 2008.
Předpoklady ke studiu a příprava k přijímací zkoušce
- Oficiální a úplné znění podmínek naleznete zde: https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/bakalarske-obory/blizkovychodni-studia/
- Nepředpokládáme znalost blízkovýchodního jazyka, ale pokud jste se již začali třeba jen sami doma učit, nezapomeňte to u zkoušky zmínit.
- Věnujte pozornost zpracování seznamu literatury, protože ten nejen ilustruje Váš zájem o program, ale svou formou odráží Vaši připravenost ke studiu na vysoké škole.
- Komise bude hodnotit zejména to, zda jste textům, na něž budete tázáni, skutečně porozuměli, a zda dovedete s jejich hlavními myšlenkami dále pracovat. Je proto důležité, abyste měli tyto texty nejen přečtené, ale skutečně nastudované a promyšlené.
- Měli byste být schopni zrekapitulovat hlavní problémy a celkovou strukturu uváděných knih a prokázat, že jste porozuměli jejich základním myšlenkám a způsobu, jímž autoři těchto děl své myšlenky a postoje zdůvodňují. Vítaná je také schopnost zasadit tematizované problémy a způsob použité argumentace do širšího kontextu.
- Seznam literatury může, ale nemusí obsahovat další odborné publikace, publikace v cizím jazyce nebo beletrii, i u beletrie budeme očekávat, že jste o daném textu schopni pohovořit a vysvětlit, proč figuruje na Vašem seznamu. Minimální ani maximální počet titulů (vyjma dvou povinných) v seznamu není stanoven; pamatujte na to, že upřednostňujeme kvalitu před kvantitou.
- Předpokládáme, že se váš zájem o program odráží ve Vašich vzdělávacích, ale třeba i volnočasových aktivitách, předložit proto můžete u přijímaček nejen seznam literatury, ale také Vaše CV, obsahující Vaše aktivity vztahující se k programu (např. tematicky relevantní ročníkové práce z gymnázia nezapomeňte přinést na ukázku).
Základní informace
- samostatné i sdružené studium
- forma studia je prezenční, „dálková“ varianta není
- základní doba studia je 2 roky
- oborové specializace: Dějiny a kultury Blízkého východu
- jazykem studia je čeština
Popis přijímací zkoušky
- debata o předloženém nárysu uvažovaného tematického zaměření diplomové práce (max. 30 bodů)
- reálie Blízkého východu a severní Afriky (kulturní, historické a geografické) (max. 30 bodů)
- ověření znalosti blízkovýchodního jazyka (uchazeč na místě volí z variant spisovná arabština, arabský dialekt, perština, turečtina a současně aktivní nebo pasivní užití vybraného jazyka) (max. 30 bodů)
- ověření schopnosti práce s odborným textem v anglickém jazyce (max. 10 bodů)
Další požadavky ke zkoušce
U ústní zkoušky se odevzdává nárys tematického zaměření diplomové práce spolu s bibliografickou rešerší (max. 2 normostrany); na projektu uchazeč/ka uvede své jméno.
Návrh diplomového projektu (příklady)