Náležitosti, formální úpravu a odevzdávání bakalářských a diplomových prací řeší předpis III. úplné znění pravidel pro organizaci studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ze dne 29. 5. 2020, čl. 20 a 21, dostupný zde: https://www.ff.cuni.cz/fakulta/predpisy-a-dokumenty/studijni-predpisy-a-rady/. Zde je mimo jiné určen i minimální rozsah prací na 72 000 znaků (Bc.) a 108 000 znaků (NMgr.) s výjimkou příloh (čl. 21, odst. 2).
Katedra Blízkého východu vypisuje témata prací zpravidla podle čl. 20, odst. 2a), tedy na základě domluvy studenta s možným vedoucím práce. Všichni vyučující katedry jsou studentům k dispozici ve svých konzultačních hodinách i na e-mailu k debatě o možných tématech. Bakalářským studentům pomáhá při výběru tématu a školitele rovněž bakalářský seminář, studentům navazujícího magisterského studia pak magisterský seminář vědecké práce.
Téma práce se obvykle zadává do SIS v případě bakalářských studijních programů do konce 5. semestru, v případě navazujících magisterských programů do konce 2. semestru (čl. 20, odst. 1). Zadání práce zpracovává student společně se školitelem. Vedle tématu práce a dalších technických specifikací musí zadání obsahovat Zásady pro vypracování, Seznam odborné literatury (čl. 20, odst. 5), popřípadě prameny.
Zadání práce musí být dostatečně podrobné, aby studentovi mohlo sloužit jako východisko pro budoucí práci. Jasně definuje téma práce, prameny a metody, které mají být k jejímu zpracování použity. Ze zadání musí být zřejmé, že zadanou práci je možné pro studenta bakalářské, respektive magisterské úrovně kvalitně zpracovat v daném čase a podmínkách (dostupnost pramenů a literatury, jazykové a další schopnosti studenta, atd.).
Pro závěrečné práce, vypisované na Katedře Blízkého východu, platí následující specifikace (podle čl. 21, odst. 2):