Diplomant/ka krátce představí téma své práce. Předsed-a/kyně komise, popřípadě školitel/ka a oponent/ka, seznámí komisi s obsahem posudků. Diplomant/ka reaguje na oba posudky a dodatečné otázky v nich obsažené. Následuje otevřená diskuse. Trvání: cca 45-60 min.
1) Jazyk oblasti
Student/ka volí z variant: spisovná arabština, arabský dialekt, stará perština, moderní perština, moderní turečtina a také aktivní nebo pasivní znalost jazyka.
Aktivní znalost:
Pasivní znalost:
Student/ka si volí tematický okruh související s jeho zaměřením z korpusu jazykových materiálů.
2) Dějiny, kultury, jazyky a náboženství Blízkého východu a severní Afriky a přístupy k jejich studiu: vybrané problémy v závislosti na předmětech absolvovaných ve skupině PVP2 a na specializaci studenta, s možným přihlédnutím k tématu diplomové práce.
Nejpozději deset dní před konáním zkoušky zašle diplomant/ka seznam absolvovaných PVP e-mailem předsedovi nebo předsedkyni komise a akademické koordinátorce katedry. Ke každému PVP student připojí bibliografický údaj jednoho relevantního odborného textu (článek, kapitola, monografie nebo její část z bibliografie uvedené v sylabu příslušného PVP). Komise vybere postupně dva z absolvovaných PVP ke zkoušce. Od diplomant-a/ky se očekává, že nejprve krátce představí témata, pokrytá danými PVP. Student/ka prokazuje obeznámenost s hlavními liniemi daných témat včetně základních přístupů k jejich studiu a bude schopen/a v diskusi reagovat způsobem, který prokazuje rámcové znalosti dějin, kultury, literatury a jazyků, respektive náboženství a religiozity Blízkého východu a severní Afriky.
Celá ústní zkouška trvá cca 50-60 minut.
Tématické okruhy ke stažení: