Blízkovýchodní studia

Blízkovýchodní studia – bakalářské studium

Samostatné studium – Prezenční studium – Tříleté studium – Jazykové moduly: Arabština, Perština, Turečtina

Popis přijímací zkoušky na bakalářský program Blízkovýchodní studia pro studium v roce 2025/2026 najdete zde.

Pro studium v roce 2025/2026 otevíráme jazykové moduly arabština a turečtina.

Blízkovýchodní studia jsou koncipována jako areálová studia se silným podílem jazykové výuky. Uvádějí studenta do dějin i současnosti kultur oblasti, která zahrnuje nejen Blízký východ jako takový, ale také s ním související, i když nikoli identickou oblast severní Afriky. Jakožto areálová studia jsou programem interdisciplinárním, zakotveným v historických vědách a ve filologii jazyků oblasti.

Studenti absolvují společné předměty, zabývající se dějinami, politikou, náboženstvím a literaturami zemí Blízkého východu a severní Afriky. Vzhledem ke kumulativnímu charakteru studovaných kultur a významu, který pro jejich pochopení hraje znalost náboženských a obecněji kulturních tradic, je nutným východiskem programu podrobné studium dějin oblasti. Současně je však program orientován na moderní a soudobou problematiku, jíž se věnuje v metodologicky diverzifikovaných kurzech. Širší metodologické zázemí a prohloubení obecného humanitního vzdělání zajišťuje také skupina PVP, v jejímž rámci musí student absolvovat vybrané předměty rozšířeného společného základu na FF UK. Student vybírá tři z pěti předmětů, které přímo souvisejí se zaměřením programu (Historiografická metodologie, Metodologie sociálního výzkumu, Lingvistická a filologická metodologie, Literární metodologie, Terénní výzkum).

Ačkoli je program koncipován jako areálová studia, ve své koncepci neopomíjí translokální charakter kultur, které jsou jeho předmětem. V historických kurzech si všímá dějin vztahů těchto kultur k civilizaci evropského západu (např. islámská kultura na Iberském poloostrově, koncept „orientalismu“ aj.), zatímco v kurzech zaměřených na moderní dobu a současnost neponechává stranou ani otázky politických vztahů a přítomnosti reprezentantů studovaných kultur mimo daný areál (např. kurz Islám a Evropa).

Program se skládá z popsaných společných kurzů, povinně volitelných kurzů a z jazykových modulů. Zvolený modul dává studentovi pevné zázemí v jednom z hlavních jazyků oblasti (arabština, perština, turečtina). V rámci povinně volitelných předmětů si pak student může dále prohlubovat své znalosti kultury a dějin příslušné podoblasti nad rámec obecnějších povinných předmětů, může si ale také naopak rozšiřovat svoji odbornost teoretičtějšími předměty nebo předměty týkajícími se oblasti zvoleného jazyka.

Společný základ studijního plánu samostatného studia poskytuje studentovi také úvod do druhého jazyka oblasti (zvolený druhý jazyk nesmí být identický s jazykem zvoleného modulu). Studijní plán programu ponechává studentovi mírně vyšší vůli ve volitelných předmětech, a to z toho důvodu, aby měl student možnost vykročit během studia do širšího prostředí fakulty a univerzity a jeho humanitní vzdělání bylo pokud možno komplexní.

Studijní plán – Bc. program Blízkovýchodní studia

Blízkovýchodní studia – navazující magisterské studium

Samostatné studium – Prezenční studium – Dvouleté studium – Jazykové moduly: Arabština, Perština, Turečtina

Popis přijímací zkoušky na navazující magisterský program Blízkovýchodní studia pro studium v roce 2025/2026 najdete zde.

Blízkovýchodní studia jsou koncipována jako areálová studia. Předpokládají u uchazeče přehled o dějinách a současnosti kultur oblasti, která zahrnuje nejen Blízký východ jako takový, ale také s ním související, i když nikoli identickou oblast severní Afriky. Tyto znalosti dále rozvíjejí směrem k vyšší specializaci a k samostatnějšímu uvažování na vyšší akademické úrovni. Jakožto areálová studia jsou programem interdisciplinárním, zakotveným v historických vědách a ve filologii jazyků oblasti.

Stejně jako bakalářský stupeň oboru, i NMgr. program Blízkovýchodních studií je sice koncipován jako areálová studia, ve své koncepci i náplni však klade důraz na translokální charakter kultur, které jsou jeho předmětem. Všímá si vztahů těchto kultur s civilizací evropského západu v diachronní perspektivě (např. kurz Europe and „the Orient“) i na rovině teoretické (např. koncept orientalismu a jeho kritika). Neopomíjí ani otázky geopolitických vztahů, stejně jako problematiku náboženství.

Zásadní je pro program Blízkovýchodních studií také jazyková výuka – ať už je pro studenta jazyk cílem, nebo nástrojem, absolventi programu získávají schopnost samostatné kritické práce v pramenném jazyce.

V rámci povinně-volitelných předmětů student volí modul svého primárního zaměření, čímž se soustřeďuje na určitý výsek blízkovýchodní problematiky (Jazyky a literatury, Dějiny současnost, nebo Kultura a náboženství).

 

Úvod > Uchazeč > Programy > Blízkovýchodní studia