Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Čvn
2
Ne
2019
Z Prahy do Ameriky za 90 minut
Čvn 2 @ 19:30 – 21:00

Komponovaný večer staropražského folkloru za Rakouska -Uherska a první republiky a písní představitelů generace „svobody a vzdoru“ 60. a 70.let minulého století L. Cohena, B. Dylana, P. Simona, A. Garfunkela, Donovana a hostů T. Jonese a J. Cashe.

Scénář Václav Procházka, Jakub Procházka, účinkují Markéta Zehrerová (zpěv), Martina Koutná (ukulele), Václav Spurný (foukací harmonika), Jakub Procházka (zpěv), Václav Procházka (kytara, zpěv, harmonika).

Vstupné: 150,-

Čvn
4
Út
2019
Generic Analysis of Speech Introduction in Persian Media
Čvn 4 @ 17:00 – 18:30

How do religious concepts and expressions in introductonary sections of Persian media thematize discourse and shape the mind of Iranian society?

Dr. Jalilifar will explore the position of these expressions, the functions they serve and the targets they address.

Čvn
19
St
2019
Oslava konce semestru na KBV
Čvn 19 @ 18:00 – 23:00
Říj
2
St
2019
Apokalyptické vize v propagandě tzv. Islámského státu
Říj 2 @ 17:30 – 19:00

Kniha „The Jihadist Preachers of the End Times: ISIS Apocalyptic Propaganda“ předního českého orientalisty Bronislava Ostřanského se věnuje propagandě tzv. Islámského státu, zejména apokalyptickým vizím v ní zobrazovaným. Tyto vize jsou zasazeny do širšího kontextu novodobého islámského myšlení a dále blíže vysvětleny. Na této přednášce pan doktor Ostřanský představí klíčové myšlenky knihy a doplní je rozšiřujícími informacemi. Na závěr akce proběhne moderovaná debata.

Říj
3
Čt
2019
Uvítání studentů na katedře
Říj 3 @ 17:30 – 18:30

Seznamovací a informační schůzka pro všechny nové i stávající studenty.

Říj
10
Čt
2019
Mizející synagogy jižního Maroka
Říj 10 @ 17:30 – 19:00

Zveme Vás na prezentaci projektu studentů a vyučujících, kteří působí na Katedře Blízkého východu při FF UK.

Představení originálního výzkumu ohrožené hliněné architektury jižního Maroka, spojené s tamní bývalou židovskou komunitou. Opuštěné synagogy, ale i celé čtvrti jsou jednou z posledních připomínek mezikulturního dialogu, který byl přerušen v polovině minulého století v důsledku urbanizace i založení státu Izrael. Ohrožené stavby postupně chátrají a jejich systematický výzkum představuje poslední šanci na zmapování těchto svérázných produktů lidového stavitelství.

Adam Pospíšil, Daniel Ziss a Tobiáš Smolík pohovoří o své expedici v údolí řeky Draa a perspektivách dalšího výzkumu.

Říj
15
Út
2019
Kondenzace vyprávění v žánru krátké povídky v Sultanátu Omán
Říj 15 @ 17:30 – 19:00

Katedra Blízkého východu Vás srdečně zve na přednášku dr. Ehsan Sadiq Al Lawati (Univerzita sultána Qábúse, Omán) s názvem Kondenzace vyprávění v žánru velmi krátké povídky v Sultanátu Omán. Přednáška se bude konat v úterý, 15. 10. 2019, v 17:30 v místnosti 234 na Celetné 20. Přednáška proběhne v arabštině. Těšíme se na Vás!

Říj
16
St
2019
O některých příčinách rozšířených chyb v současné arabštině
Říj 16 @ 17:30 – 19:00

Katedra Blízkého východu Vás srdečně zve na přednášku dr. Ehsan Sadiq Al Lawati (Univerzita sultána Qábúse, Omán) s názvem O některých příčinách rozšířených chyb v současné arabštině. Přednáška se bude konat ve středu, 16. 10. 2019, v 17:30 v místnosti 238 na Celetné 20. Přednáška proběhne v arabštině. Těšíme se na Vás!

Říj
21
Po
2019
Radio Dreams – promítání filmu
Říj 21 @ 19:30 – 22:00

„Poetická komedie o jedné malé rádiové stanici, rockovém snu a Metallice“

Jeden den v životě malé rádiové stanice, Pars Radio, vysílající v perštině ze San Francisca. Není to ale jen tak obyčejný den, protože dnes večer má v Pars Radiu zahrát živě Metallica s kapelou Kábul Dreams, první rockovou skupinou z Afghánistánu. Ale do večera je ještě daleko a Hamid, spisovatel v exilu a programový ředitel rádia, má před sebou dlouhý den.
Poetická komedie ve stylu Jima Jarmusche a Akiho Kaurismakiho je druhým celovečerním filmem Babaka Jalaliho z roku 2016.(text distributora)

Promítáme s českými titulky. Po promítání bude následovat diskuse a komentář novinářky afghánského původu Fatimy Rahimi. Vstup volný.

Říj
24
Čt
2019
Middle East Lecture Series: Necati Alkan
Říj 24 @ 17:45 – 19:15
Lis
5
Út
2019
Turecko národní a multietnické – perspektiva Erdoganovy politiky
Lis 5 @ 18:00 – 19:30

Současná turecká invaze do Sýrie opět otevírá diskuzi o vztahu Turků a Kurdů a dostává politický vývoj v Turecku do popředí světové pozornosti. Přednáška se proto bude věnovat historickému kontextu problematických vztahů Turků a Kurdů, který se v souvislosti s invazí do Sýrie často zmiňuje, a přiblíží politické směřování Turecka, jak v souvislosti s osobností prezidenta Erdogana, tak proměňujícího se tureckého nacionalismu a principů, na kterých stojí turecká společnost i země jako taková.

Karolína Lahučká je absolventkou magisterského dvouoboru Politologie a Turkologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na mezinárodní vztahy. Nyní zde pokračuje v doktorském studijním programu Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, v rámci kterého studuje moderní dějiny Turecka. Odborně se zaměřuje zejména na současný politický vývoj Turecka, politiku prezidenta Erdogana a proměnu tureckého nacionalismu. V poslední době sleduje také problematiku vztahu Turecka a NATO a jeho roli regionálního hráče v bezpečnostním vývoji Blízkého východu. V roce 2019 získala měsíční výzkumné stipendium na Asien-Afrika Institutu na Univerzitě v Hamburku. Mimo univerzitu působí jako projektová koordinátorka a analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se specializací na Turecko.

Lis
8
2019
Saadallah Wannous: Králem je vždy král
Lis 8 @ 20:00 – 22:00

Premiéra Arabského nedivadla studentů Blízkovýchodních studií FF UK s hudbou Marwana Alsolaimana.

Král se nudí, vezír se bojí, bohatí si mnou ruce a chudí nevědí kudy kam. Co se stane, když se jejich role obrátí? Populární alegorická divadelní hra syrského klasika, inspirovaná jedním z příběhů Tisíce a jedné noci překvapí svou univerzálností, pobaví vtipností, zaujme různorodými charaktery postav a moudrosti.

V arabštině s českými titulky. Vstupné 200,- a 150,- Kč.

Lis
14
Čt
2019
Studijní výjezdy do zahraničí
Lis 14 @ 17:30 – 18:30

Informační schůzka pro studenty Katedry Blízkého východu o možnostech studia v zahraničí.

Lis
21
Čt
2019
Zrušeno – Middle East Lecture Series: Merouan Mekouar
Lis 21 @ 17:45 – 19:15
Lis
25
Po
2019
Omar – promítání palestinského filmu
Lis 25 @ 19:30 – 21:30
Omar - promítání palestinského filmu

Srdečně Vás zveme na promítání palestinského filmu Omar, který před lety debutoval na filmovém festivalu v Cannes.

Mladého pekaře Omara dělí od jeho tajné lásky Nadji zeď, která přetíná území Palestiny. Kvůli práci, rodině či lásce ji denně přelézají stovky mužů. Stejně jako Omar přitom často uhýbají kulkám dozorců. Na Západním břehu neexistují jednoznačné situace ani jednoduchá rozhodnutí, a tak i Omar brzy čelí bolestné volbě. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát hru na kočku a myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Tarekem a Amjadem čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju. (Aerofilms)

Úvod > Kalendář akcí