Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Lis
2
St
2022
Egyptský den v Akademii věd ČR
Lis 2 celý den
Egyptský den v Akademii věd ČR

V rámci oslav 100. výročí od založení Orientálního ústavu pořádá Akademie věd ČR Egyptský den, celodenní kulturně-přednáškový program, který bude zasvěcen různým kulturním aspektům „Země na Nilu“ napříč její několika tisíc let trvající historií. Mezi přednášejícími vystoupí také někteří pracovníci a vyučující z naší katedry: František Ondráš, Viktor Bielický, Adéla Provazníková, Petr Felčer, Adam Pospíšil a Mohamed Hassan.

 

Lis
9
St
2022
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků
Lis 9 @ 9:00 – 16:30
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků

Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků (pilotní modul perština) a k podpoře zavádění moderních technologií do výuky jazyků pořádá Sociologický ústav AV ČR a Katedra Blízkého východu FF UK.

Lis
10
Čt
2022
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV
Lis 10 @ 16:00 – 17:00
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV @ Místnost C240

Informační schůzka pro studenty Katedry Blízkého východu o možnostech studia v zahraničí.

Dozvíte se základní a obecné informace o možnostech studia v zahraničí, od Erasmu+, meziuniverzitní a mezifakultní dohody, až po jazykové pobyty v Ománu nebo Íránu.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni!

Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština
Lis 10 @ 17:00 – 18:00
Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština @ Historická budova Národního muzea, sál č. 102
Jaké české knížky si můžou přečíst arabské čtenářky a čtenáři? Čtou je? A co ně říkají?
Pozvání popovídat si o české literatuře v arabských překladech přijali Jaroslava Bičovská, Moris Issa a Burhan Kalak, moderovat bude Adéla Provazníková.
Přijďte si poslechnout debatu a položit své otázky!
Lis
11
2022
Sociální změna: výzva pro moderní Írán
Lis 11 @ 17:30 – 19:00
Sociální změna: výzva pro moderní Írán @ Prostor 39
Írán prožívá nejturbulentnější období od roku 2009. Protesty po smrti Mahsy Amíní budou 11. 11. trvat už osm týdnů. Sociálním, geografickým a etnickým rozsahem překonaly nedávné vlny sociálních nepokojů. Přítomnost žen a požadavků na osobní svobodu mění jak charakter politických sporů, tak pravděpodobně i samotnou zemi.
Jak vnímá různé aspekty demonstrací íránský politický filosof? Do jaké míry ženy vzdorující politickým a náboženským autoritám již změnily Írán? Představují protesty skutečnou výzvu revoluční ideologii, nebo vedou k prohloubení zákopů mezi politickými tábory?
Jak funguje Íránský ústavní systém? Jaká je v něm role ideologie a jak jej určují různé mocenské skupiny? Jaká je role studentů, umírněných a reformistů na jedné straně a etnických a náboženských menšin na straně druhé?
Jak máme chápat zapojení žen ve světle dřívějších ženských hnutí? Existuje kontinuita mezi ženským hnutím 90. let a dneškem? Existují explicitní feministické požadavky, nebo se hnutí soustředí na občanská práva a rovnost? Přijďte diskutovat podobné otázky s Maysamem Badamchim.
Dr. Meysam Badamchi je politický filosof, narozený v severním Íránu. V Teheránu studoval fyziku a na Univerzitě Šaríf filosofii, na univerzitě LUISS v Římě získal doktorát. Působil jako post-doktorand a výzkumník v Centru pro moderní turecká studia v Istanbul Şehir Universitě (Turecko) a na Filosofickém Institutu v Leidenu (Nizozemsko). Zabývá se moderním íránským myšlením, různými podobami reformismu v Íránu a otázkou liberalismu v současném muslimském světě.
Je autorem knihy Post-Islamist Political Theory: Iranian Intellectuals and Political Liberalism in Dialogue, Springer 2017. Účastní se řady mezikulturních intelektuálních výměn jako jsou Istanbul Seminars na Bilgi University a Cartages Seminars organizace RESET DOC. Dříve působil i jako novinář např. pro BBC Persian.
Večer uvede Zora Hesová z Filosofického ústavu Akademie věd.
Debatu bude moderovat Matouš Horčička z Katedry Blízkého východu na FF UK a spolku Madžlis.
Debata proběhne v angličtině.
Lis
24
Čt
2022
Mustafa Tádžuddín al-Músá: Služebná a rodina básníků
Lis 24 @ 19:30 – 20:30

Divadelní premiéra Arabského nedivadla studentů a studentek Katedry Blízkého východu FFUK

„Ach, už jsem tu rok a dva měsíce!“ stýská si služebná, když nechápavě sleduje počínání podivné rodiny básníků v nehostinném, odosobnělém městě. Trápená neustálým předčítáním poezie, píše svému dědečkovi dopisy, které představují jediné pojítko s milovaným domovem. Nostalgický povzdech nad ztrátou čistoty venkova od mladého syrského dramatika je částečně absurdní drama, lehká konverzační komedie a místy svíravý horor.

V arabštině s českými titulky. Vstupné 200,- a 150,- Kč.
Rezervace: http://www.napradle.cz/

 

 

Pro
16
2022
Vánoční večírek KBV
Pro 16 @ 19:00 – 23:45
Vánoční večírek KBV @ Šenkýrna Hlubina

I letos Vás srdečně zveme na společné uzavření roku 2022!
Budeme moc rádi, pokud se s námi sejdete na neformálním vánočním večírku, kde jsou vítáni všichni studenti, absolventi a vyučující.
Těšíme se!
Váš Madžlis

Led
13
2023
Jin, Jiyan, Azadi: The Revolutionary Rupture and New Horizons in the Politics of Liberation in Iran
Led 13 @ 15:00 – 16:30
Jin, Jiyan, Azadi: The Revolutionary Rupture and New Horizons in the Politics of Liberation in Iran @ Celetná 13, místnost 1.08

Department of Middle Eastern Studies and Film Festival ÍRÁN:CI cordially invite you to a lecture by Professor Dr Abbas Vali „Jin, Jiyan, Azadi: The Revolutionary Rupture and New Horizons in the Politics of Liberation in Iran“. The lecture will be held on Friday,13 January 2023 at 15:00 in Celetná 13, room 1.08.

The revolutionary rupture created by the extra-juridical murder of Jina Amini, the young Kurdish woman, by the morality police last September in Tehran found expression in the slogan Jin, Jiyan, Azadi (Woman, Life, Freedom). This slogan, which almost immediately spread from Kurdistan to other parts of Iran, is more than a mere symbolic representation of popular opposition to a theocratic dictatorship. The slogan , signifies the discursive formation of a common ‘heteroglossic identity’: an identity shared by the movement speaking different languages, and having different social class, ethnic-national and gender and sexual identities. The radical plurality of this identity is unique, superseding all notions of unity in diversity, characteristic of conventional forms political alliances and fronts against dictatorship in Iran and the Middle East in general. It signifies a new form of emancipatory collective political action which I choose to term ‘unity in autonomy’. This presentation will attempt to explain structural and discursive specificities of the present revolutionary conjuncture in Iran, highlighting its uniqueness in the history of modern Iran in particular the leading role of the women and the young generation. The political form of the movement, representing the democratic and libertarian ethos of its common identity, will be discussed further in order to show the structural dynamics of unity in autonomy in the crystallisation of popular opposition to the Shi’i autocracy in the past four months.

Led
14
So
2023
DOD FF UK – Blízkovýchodní studia a Hebraistika
Led 14 @ 12:00 – 13:00
DOD FF UK - Blízkovýchodní studia a Hebraistika @ FF UK, místnost 301

Chcete studovat na KBV? Zastavte se na Dni otevřených dveří FF UK, kde i my budeme prezentovat naše programy: Blízkovýchodní studia a Hebraistika a židovská studia. Přijďte se podívat, poslechněte si nás a promluvte si s pedagogy a studenty o studiu na KBV dne 14. 1. 2023 na hlavní budově FF UK.

Led
24
Út
2023
Proměny náboženského sionismu v Izraeli
Led 24 @ 19:00 – 20:30
Proměny náboženského sionismu v Izraeli @ Kasárna Karlín
Srdečně vás zveme na přednášku s názvem Proměny náboženského sionismu v Izraeli.
Přednášející, Mgr. Aleš Weiss, Ph.D., představí nejen historický vývoj náboženského sionismu, ale také současnou roli náboženského sionismu v Izraeli.
Mgr. Aleš Weiss, Ph.D. je absolventem religionistiky na FF UK. Doktorát absolvoval v témže oboru s prací „Buddhismus v židovských náboženských textech 18. – 21. století“ pod vedením prof. Tomáše Halíka. Dále studoval na The Pardes Institute of Jewish Studies v Izraeli a pobýval jako visiting research fellow na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V současnosti vyučuje jako externista na Katedře Blízkého východu FF UK a na Lauderových školách v Praze.
Bře
2
Čt
2023
Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století
Bře 2 @ 17:30 – 19:00
Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století @ Celetná 13, místnost 1.08

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce z řad odborné i široké veřejnosti na přednášku Martina Rudiše s názvem „Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století“, v jejímž rámci bude představena nedávno publikovaná monografie téhož jména.

 

Akce se uskuteční dne 2. 3. 2023 od 17:30 v prostorách Katedry Blízkého východu FF UK na adrese Celetná 13, místnost č. 1.08 (aula Cervantes).

Bře
5
Ne
2023
Erasmus deadline
Bře 5 @ 23:45 – Bře 6 @ 0:45
Erasmus deadline

Katedra Blízkého východu FF UK vyhlašuje výběrové řízení na místa zahraničních studijních pobytů v rámci programu ERASMUS+ na akademický rok 2023/24.Přihlášky a požadované dokumenty je třeba odevzdat do 5. března do 23:59.

Bře
22
St
2023
Casablanca Beats + Q&A Bronislav Ostřanský a Zdeněk Horváth | Karavana
Bře 22 @ 19:00 – 21:00
Casablanca Beats + Q&A Bronislav Ostřanský a Zdeněk Horváth | Karavana @ Edison Filmhub

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce na projekci filmu Casablanca Beats, který Vás zavede do srdce marockého velkoměsta Casablanca. Tento filmový portrét života na Blízkém východě spojuje osvobozující sílu hudby s autenticitou dokumentárního záběru. Casablanca Beats je plný energie a rebelství.

Projekce se uskuteční v rámci nového cyklu Karavana (spolek Madžlis a Edison Filmhub Praga) a to 22. března 2023 v 19:00. Po promítání bude následovat diskuse, na které se můžete těšit na arabistu Bronislava Ostřanského a ředitele Integračního centra Praha, Zdeněka Horvátha.

Tak neváhejte a přijďte si s námi užít večer plný hudby a diskuse o životě na Blízkém východě.

Kvě
15
Po
2023
Diskuze se spisovatelem Amírem Čeheltanem (Írán) / A discussion with writer Amir Cheheltan
Kvě 15 @ 10:00 – 11:30
Diskuze se spisovatelem Amírem Čeheltanem (Írán) / A discussion with writer Amir Cheheltan @ Celetná 20, místnost C240
Katedra Blízkého východu a studentský spolek Madžlis Vás srdečně zvou na Diskuzi s íránským spisovatelem Amírem Čeheltanem.
Čvn
13
Út
2023
Workshop s Chálidem El Biltágím (Egypt) o překladu z češtiny do arabštiny
Čvn 13 @ 10:30
Workshop s Chálidem El Biltágím (Egypt) o překladu z češtiny do arabštiny @ Celetná 20, místnost č. 240

Katedra Blízkého východu Vás srdečně zve na setkání a praktický workshop s Prof. Chálidem El Biltágím, vedoucím katedry bohemistiky na univerzitě Ajn Šams v Káhiře a nejvýraznějším překladatelem české literatury do arabštiny, o problematice překladu české literatury a hovorové češtiny do arabštiny. V rámci následné diskuze s naším hostem probereme mimo jiné možnosti využití dialektu při překladu krásné literatury a přenosu jazykových a kulturních reálií.

Úterý 13. června, 10:30, Celetná 20, místnost č. 240.

Úvod > Kalendář akcí