Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Kvě
4
2018
Hamdy El-Gazzar: Diskuze o moderní egyptské literatuře
Kvě 4 @ 14:00 – 15:30
Kvě
10
Čt
2018
Amira Bennison: Relations between the Rulers and Ruled in the Medieval Maghrib
Kvě 10 @ 17:45 – 19:00
Egypt between Revolution and Chaos: přednáška a diskuze
Kvě 10 @ 19:15 – 20:30
Egypt between Revolution and Chaos: přednáška a diskuze

Studentský spolek Madžlis a Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK si vás dovolují pozvat na jedinečnou přednášku egyptského novináře, básníka a dokumentaristy dr. Aliho Afifiho, který krátce navštíví Prahu a uvolil se pobavit se s námi o egyptské revoluci a jejích následcích.
Přibližně hodinová přednáška se zaměří na vysvětlení událostí egyptské revoluce za pomoci dokumentárních videí, které dr. Afifi natočil, a dále na palčivé problémy, které Egypt trápí dnes. Souvisí přímočaře s porevolučním vývojem?
V návaznosti na setkání s Hamdym el-Gazzárem, který Prahu navštíví o týden dříve, nabízí tato přednáška další perspektivu pro pochopení egyptských specifik „arabského jara“ a současného vývoje.
Po přednášce bude následovat diskuze!
Dr. Afifi bude hovořit anglicky.
Vstup volný!
Těšíme se na vás ve čtvrtek 10.5.2018 v 19.15 ve filmové místnosti P429 na hlavní budově FFUK, nám. Jana Palacha 2.

Kvě
15
Út
2018
Dr. Fred Anscombe: The (Ir)Relevance of Ethnicity in a Multhiethnic Empire
Kvě 15 @ 17:00 – 18:30
Dr. Fred Anscombe: The (Ir)Relevance of Ethnicity in a Multhiethnic Empire

Ústav Blízkého východu a Afriky a Orientální ústav AV ČR Vás zve na další přednášku ze série Middle East Lecture Series!
Dr. Fred Anscombe (Birkbeck, University of London) přednese přednášku s názvem: The (Ir)Relevance of Ethnicity in a Multiethnic Empire na téma komunitních vztahů na Balkáne a arabském Blízkém východe v úterý, 15. 5. 2018, v 17:00 v Celetné 20, 116 42, Praha 1, místnost 134.

Těšíme se na Vás!

Kvě
17
Čt
2018
Robin Yassin-Kassab: Burning Country
Kvě 17 @ 19:00 – 21:00
Robin Yassin-Kassab: Burning Country

Studentský spolek Madžlis srdečně zve všechny zájemce o současné blízkovýchodní dění na přednášku Robina Yassin-Kassaba, britského novináře a spisovatele, který v Praze představuje nové vydání své knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War. Setkání pořádáme ve spolupráci s Anarchistickým festivalem knihy (https://anarchistbookfair.cz/index.html) a ÚBVA.

Přednáška se zaměří především na počátek syrské války – tedy na protesty jako na iniciativu zdola, na hnutí a organizace, které se v tomto kontextu formovaly a na brutální potlačení těchto protestů ze strany režimu. Dále bude představeno aktualizované vydání knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War, která obsahuje nové kapitoly týkající se vývoje v Sýrii od roku 2015.
Následovat bude diskuze!
Pro seznámení s přednášejícím a spoluautorkou prezentované knihy doporučujeme jejich blogy: Robin Yassin-Kassab je aktivní zde: https://qunfuz.com/, Leila al-Shami tady: https://leilashami.wordpress.com/author/leilashami/.

O panu Yassin-Kassabovi více ještě napíšeme, zatím medailonek prezentované knihy (převzatý ze stránek festivalu):
„V roce 2011 vyšli Syřané do ulic a požadovali svržení režimu Bashara Al-Assada. Dnes je většina Sýrie válečnou zónou, kam se zahraniční novináři v podstatě nedostanou. Kniha Burning Country zkoumá tragickou a komplikovanou realitu života v současné Sýrii v bezprecedentním detailu a propracovaně vykresluje nová svědectví z první ruky od opozičních bojovníků, exilantů ztracených v souostrových uprchlických táborů, odvážných lidskoprávních aktivistů a mnoho dalších. Tyto příběhy jsou zkušeně propleteny s výstížnými analýzami brutalizace konfliktu a militarizace povstání, vzestupem islamismu, sektářským válčením a rolí vlád v Sýrii a dalších zemích, která vedla ke zhoršení těchto násilných procesů. Jednotlivé kapitoly se soutředí na ISIS a islamismus, regionální geopolitiku, nové revoluční grassroots organizace a nejhorší uprchlickou krizi od Druhé světové války. Burning Country je barvitým a průlomovým pohledem na současnou politickou a humanitární noční můru.“

Kvě
28
Po
2018
Vernisáž výstavy – Život po zemětřesení v Sarpol-e Zaháb, Írán
Kvě 28 @ 17:00 – 19:00
Vernisáž výstavy - Život po zemětřesení v Sarpol-e Zaháb, Írán

12. listopadu 2017 zasáhlozápad Íránu zemětřesení o síle 7.3 stupňů Richterovy škály. Stovky lidí přišlov ruinách svých domů o život a desítky tisíc o střechu nad hlavou. MěstoSarpol-e Zaháb, kde byly počty obětí nejvyšší, se nyní pomalu vzpamatovává z tétokatastrofy.

Mnoho lidí žije v improvizovaných stanech nebo v modulárníchkontejnerových příbytcích. Do města denně přijíždí několik kamionů materiálníhumanitární pomoci. V rámci psychologické pomoci dětem íránští dobrovolníci zasociace grafiků města Kermánšáh spojili své síly a zakládají “Domy kultury aumění”, které slouží především dětem ze zemětřesením zasažených oblastí. Dětimohou denně tato centra navštěvovat a za asistence proškolených lektorů se věnovat výtvarnémuumění, literatuře nebo například divadlu a prostřednictvím těchto aktivit nejensmysluplně trávit volný čas a učit se novým dovednostem a znalostem, ale hlavněpřijít na jiné myšlenky a ventilovat traumata způsobená zemětřesením. Centrabudou sloužit rovněž k dlouhodobému rozvoji kultury v regionu.

Veškerévystavené fotografie zobrazují město Sarpol-e Zaháb a realizaci první fázevýtvarného projektu v několika volnočasových centrech ve druhé polovině února2018, tedy asi 3 měsíce po zemětřesení. 

Tématemkreslení role bylo přání – co si děti přejí, co by chtěly a co by rády dostaly.Mnoho dětí jednoduchými kresbami zobrazovalo především události související sezemětřesením. Přály si nový dům, auto atd. Některé kreslily traumatizujícísituace, kdy se rodině hroutí střecha nad hlavou a umírají lidé. Další děti sezamýšlely nad svým budoucím povoláním a zatímco jedna skupina viděla své vzoryv “dobrodružném” povolání pašeráků další se situovala do role policistů asoudců, kteří s kriminálními živly bojují…

Oautorovi
SilvestrTkáč je profesionální tlumočník do perštiny, průvodce a pracovník humanitárnícha rozvojových organizací. V Íránu rok a půl studoval perštinu na institutuDehkhoda v Teheránu a považuje tento kout světa za svůj druhý domov. Silvestrrovněž strávil několik měsíců v Gambii jako koordinátor organizace Kola ProAfriku, létal do Guineje jako koordinátor projektu adopce dětí na dálku aúčastní se několika projektů v Iráku i Íránu. Mezi nimiž například pomoczemětřesením postiženým oblastem na západě Íránu. Mimo to se ve volnýchchvílích v Gambii prohání na větrem a sluncem poháněné tříkolce. Když je zrovnav ČR, přednáší o svých projektech a cestách. V současné době se věnujeorganizaci dobročinných expedic a zájezdů do iráckého Kurdistánu, Íránu aGambie. 

Kvě
30
St
2018
Kolokvium doktorského studia
Kvě 30 @ 10:00 – 13:00

Ústav Blízkého východu a Afriky, Ústav Dálného východu a Ústav jižní a centrální Asie Vás srdečně zvou na Kolokvium doktorského studia oborů Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky a Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky.
Svou tezi budou prezentovat:

  • Mgr. Klára Netíková – Sebeobětování na sklonku císařství: Vztah člověka a společnosti, kontrast individuálního svobodného života podřízeného budoucí společnosti a státu
  • Mgr. Jan Lochovský – A contemporary history of oriental studies for ensuring national security
  • Mgr. Lucie Mornsteinová – Život okrajových společenských vrstev v předmoderním Japonsku
  • Mgr. František Reismüller – Čínská avantgardní literatura 2. poloviny 80. let 20. století: Možnosti a hranice

Plakát: Kolokvium doktorského studia

 

Čvn
6
St
2018
Artist Talk: About Iranian Contemporary Art
Čvn 6 @ 17:00 – 18:30
Artist Talk: About Iranian Contemporary Art

Zajímá vás, co se odehrává na současné umělecké scéně v Íránu?
Jaká témata jsou populární a co je naopak tabu?

Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK zve na přednášku o současném íránském konceptuálním umění; projekce ukázek tvorby a performancí.

Malířka a spisovatelka Esha Sadr-Eshkevari (1983) se narodila v íránském Núšahru. Studia absolvovala na fakultě Umění a architektury Ázád univerzity, v současnosti studuje Ph.D. na oboru Divadelní, filmová a mediální studia.

V Íránu organizuje nejrůznější mezikulturní a interdisciplinární umělecké projekty. Podílela se na vzniku několika dokumentů, divadelních představení, projektů videoartového a performativního umění, publikovala řadu divadelních i uměleckých kritik, píše divadelní scénáře.

Se svými projekty hostovala v Íránu, USA, Francii, Německu a Maroku. Vytvořila také videoartovotextuální projekt „Little Confessions of Life“ zahrnující více než sto minutových filmových záznamů.

Sochař a malíř Ramin Etemadi-Bozorg (1977) se narodil v Teheránu. Zabývá se videoartem, performativním uměním a uměleckými instalacemi. Vystudoval malbu na fakultě umění a
architektury Univerzity Ázád v Íránu. Stál u zrodu řady projektů propojujících umění a sociální média, byl mezi prvními umělci v Íránu, kteří uvedli video art a performativní umění do íránského
uměleckého prostoru.

Ve své tvorbě zpracovává motiv soucitu a sounáležitostí, mizejících ze současné íránské společnosti z nejrůznějších důvodů. Snaží se nepřetržitě zachycovat vše od sociopolitických událostí až po nejintimnější osobní zpovědi.

Ramin uspořádal 14 výstav (malířské, sochařské, videoartové), 15 představení performativního umění, účastnil se více než sedmdesáti společných výstav, uměleckých festivalů, Expa a Bienalle v Íránu, USA, Kanadě, Švýcarsku, Austrálii, Turecku, Maroku, Emirátech, Arménii a Číně.

Ramin Etamadi-Bozorg je členem „Íránské malířské asociace“, „Íránské sochařské asociace“, a „Propagace vizuálního umění v Íránu“.

Čvn
22
2018
Oslava konce semestru na ÚBVA
Čvn 22 @ 19:00 – 22:00
Oslava konce semestru na ÚBVA @ Pivovar Trilobit | Hlavní město Praha | Česko

Přijďte se po dusné atmosféře zkouškového osvěžit na zahrádku pivního baru s dalšími studenti, absolventy i vyučujícími.

Zář
14
2018
Kolokvium doktorského studia
Zář 14 @ 12:00 – 13:30

Ústav Blízkého východu a Afriky a Ústav Dálného východu Vás srdečně zvou na Kolokvium doktorského studia oborů Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky a Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky.
Svou tezi budou prezentovat:

  • Mgr. Bc. Kateřina Gajdošová – Mezi Dao 道 a Fa 法: Pokus o rekonstrukci myšlení Huang-Lao黃老 pomocí intertextuální analýzy vybraných spisů předhanské doby
  • Mgr. et Mgr. Vladimír Grulich – Suhajl Idrís a existencialismus

Plakát: Kolokvium doktorského studia

Říj
1
Po
2018
Uvítání studentů na katedře
Říj 1 @ 17:30 – 18:30
Uvítání studentů na katedře @ Místnost 332 | Hlavní město Praha | Česko

Seznamovací a informační schůzka pro všechny nové i stávající studenty.

Říj
12
2018
Late-Ottoman Identities: the National, Transnational, and Marginal (Workshop)
Říj 12 – Říj 13 celý den
Late-Ottoman Identities: the National, Transnational, and Marginal (Workshop)

The annual “Identities in the Middle East Workshop,” organized and hosted by the Institute
of Near Eastern and African Studies at Charles University, will be inaugurated with a twoday
deliberation on late-Ottoman identities. The aim of the workshop is for participants to
gain a profound awareness of the conceptualizations and manifestations of individual,
communal, national, and transnational identities in the last century of the Ottoman Empire.
Participants are expected to actively engage in discussions generated by a set of common
readings.

Dates & Venue: 12–13 October 2018, Prague, Czech Republic

Content of the Workshop:
The first day of the workshop, chaired by Hasan Kayalı, will open with theoretical
considerations of identity and belonging and case studies that reveal particular complexities
of identity among peoples of the late Empire. The second day’s sessions will consider
alternative perspectives and will be divided between a session on transnational identities,
chaired by Ebru Akcasu, and marginal identities, chaired by Stefano Taglia. The transnational
session will evaluate notions of belonging to the Ottoman state from the perspective of
foreigners, both Ottomans abroad and non-Ottomans within the dominions. The session on
marginals will analyze the relationship between the state and groups engaged in nonconformal
behaviors, such as drug addicts, prostitutes, and alcohol drinkers, to reflect on
the state’s role as service provider and its expectations of individuals as modern citizens.
The workshop will conclude by carrying the conversation about identity into the post-
Ottoman era and will assess the balance sheet of the (active) dissolution of multi-faceted
Ottoman identities in the states that emerged from Ottoman territories. The closing session
will be chaired by Hasan Kayalı.

Eligibility and Application:
This workshop is designed for doctoral students and early-career academics (i.e., those who
have received their degrees within the last 5 years). To apply, please email your curriculum
vitae and a 500-word statement of how this workshop is relevant and useful to your current
research to: katarina.palcova@ff.cuni.cz

The subject line of the email should clearly indicate that it is an application for the “Late-
Ottoman Identities Workshop.”

The deadline for applications is 7 July 2018. Successful candidates will be notified by 20 July
2018.

Funding may be provided for applicants whose home institutions do not cover travel and/or
accommodation expenses. Please indicate in the application whether this applies to you.
Requests will be evaluated on a case-by-case basis.

Workshop Schedule:
Friday, 12th October, 2018 (Faculty of Arts, Charles University)
Chair: Hasan Kayalı
10:00 – 13:00 Identity and belonging in the late Ottoman Empire
13:00 – 14:30 Lunch break
14:30 – 17:30 Case studies

Saturday, 13th October, 2018 (Faculty of Arts, Charles University)
Chair: Ebru Akcasu (morning session) & Stefano Taglia (afternoon session)
10:00 – 13:00 Transnational identities in the late Ottoman Empire
13:00 – 14:30 Lunch break
14:30 – 17:30 Marginals as citizens in the late Ottoman Empire
18:00 – 18:30 Closing Remarks chaired by Hasan Kayalı

Říj
18
Čt
2018
Middle East Lecture Series: Marc David Baer
Říj 18 @ 17:45 – 19:15
Middle East Lecture Series: Marc David Baer

‘Sultans as Saviors: Early Modern Mediterranean Jewish Accounts of the Ottoman Rulers’

Professor Marc David Baer, London School of Economics and Political Science

Messianic impulses lie at the core of early modern Mediterranean Jewish accounts of the Ottoman sultans. Jews’ affective disposition compelled them to be grateful to the rulers of the kingdom that allowed them to live as Jews, shaping a utopian image of the Islamic rulers. In the fifteenth and sixteenth centuries, Jews focus on the Ottoman sultan, who personifies the empire, depicting him in messianic terms as the one who fulfils God’s plan in the world by punishing the Jews’ Christian oppressors (Byzantine and Catholic). They also credit him for ingathering the Jewish exiles from newly Christian Spain, conquering Jerusalem, and allowing Jews to settle in the Holy Land. In their view, all serve as portents of the dawning of the messianic age. In seventeenth century accounts, the Ottoman savior is replaced by a Jewish one, the messianic claimant Shabbatai Tzevi. However, modern historiography has retained the main claims of these early modern accounts.

Říj
25
Čt
2018
Middle East Movie Nights: West Beirut
Říj 25 @ 17:45 – 19:15
Middle East Movie Nights: West Beirut

Katedra Blízkého východu zve na projekci filmu West Beirut (1998) s následnou diskuzí!
This French-Lebanese-Belgian co-production is an autobiographical drama. In 1975 after Tarek and Omar witness the start of civil war, they are picked up by Tarek’s mother Hala. Hala wants to flee, but her husband won’t allow it. Tarek and Omar wander about, but the realities of war soon intrude.

Datum a čas: 25. 10. 2018 v 17:45

Místo: C238, Celetná 20, Praha 1

Moderátoři: Stefano Taglia (OÚ AV ČR) a Karolína Lahučká (KBV FF UK)

Lis
22
Čt
2018
Middle East Movie Nights: Divorce Iranian Style
Lis 22 @ 17:45 – 19:30

Katedra Blízkého východu zve na projekci filmu Divorce Iranian Style s následnou diskuzí!

Divorce Iranian Style is a 1998 documentary film directed by Kim Longinotto and Ziba Mir-Hosseini which chronicles the legal battles of three Iranian couples as they go through the various legal processes and cultural barriers seeking to file for divorce and highlights the poignant differences of men and women in the court system.

Datum a čas: 22. 11. 2018 v 17:45

Místo: C238, Celetná 20, Praha 1

Moderátoři: Stefano Taglia (OÚ AV ČR) a Karolína Lahučká (KBV FF UK)

Úvod > Kalendář akcí