Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Dub
21
Čt
2022
Nicola Pratt: Generations of Women’s Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon
Dub 21 @ 17:45 – 19:00
Nicola Pratt: Generations of Women's Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon

Nicola Pratt: Generations ofWomen’s Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon

During the talk, Professor Nicola Pratt(University of Warwick) will introduce her latest book EmbodyingGeopolitics: Generations of Women’s Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon

When women took to the streets during the massprotests of the Arab Spring, the subject of feminism in the Middle East andNorth Africa returned to the international spotlight. In the subsequent years,countless commentators treated the region’s gender inequality as a consequenceof fundamentally cultural or religious problems. In so doing, they overlookedthe specifically political nature of these women’s activism. Moving beyond suchculturalist accounts, this book turns to the relations of power in regional andinternational politics to understand women’s struggles for their rights. Basedon over a hundred extensive personal narratives from women of differentgenerations in Egypt, Jordan, and Lebanon, Nicola Pratt traces women’s activismfrom national independence through to the Arab uprisings, arguing that activistwomen are critical geopolitical actors. Weaving together these personalaccounts with the ongoing legacies of colonialism, EmbodyingGeopolitics demonstrates how the production and regulation of gender isintegrally bound up with the exercise and organization of geopolitical power,with consequences for women’s activism and its effects.

Nicola Pratt is a professor in the Politics andInternational Studies Department at the University of Warwick. She teaches andresearches on the international politics of the Middle East, with a particularinterest in feminist and decolonial approaches and a focus on ‘politics frombelow.’ She has written and co-edited a number of books on women and gender inthe Middle East. Her most recent monograph, entitled, Embodying Geopolitics:Generations of Women’s Activism in Egypt, Jordan and Lebanon, was published byUniversity of California Press in fall 2020 and was awarded the Susan StrangePrize for the best book by the British International Studies Association. Shehas also written extensively on Egyptian ‘politics-from-below’ and is currentlyco-authoring a book on popular culture and the contested meanings of the 2011Egyptian revolution; which is also the subject of a multimedia, digital archivethat she co-curated: https://egyptrevolution2011.ac.uk/ 

Čvn
20
Po
2022
Státní závěrečné zkoušky
Čvn 20 – Čvn 24 celý den
Čvn
24
2022
Letní večírek KBV 2022
Čvn 24 @ 18:00 – 23:00
Letní večírek KBV 2022 @ Zahradní Restaurace Klamovka
Srdečně vás zveme na večírek Katedry Blízkého východu k příležitosti konce letního semestru!
Večírek se uskuteční v pátek 24. června od 18:00 v Zahradní Restauraci Klamovka (adresou Klamovka 2051, Praha 5).
Nenechte si večírek ujít!
Budeme se na vás těšit a přejeme mnoho sil do nadcházejícího zkouškového období.
Váš spolek Madžlis
Lis
1
Út
2022
Osmanský/Turecký den v Akademii věd ČR
Lis 1 celý den
Osmanský/Turecký den v Akademii věd ČR

V rámci oslav 100. výročí od založení Orientálního ústavu pořádá Akademie věd ČR Osmanský/Turecký den, celodenní kulturně-přednáškový program.

 

Lis
2
St
2022
Egyptský den v Akademii věd ČR
Lis 2 celý den
Egyptský den v Akademii věd ČR

V rámci oslav 100. výročí od založení Orientálního ústavu pořádá Akademie věd ČR Egyptský den, celodenní kulturně-přednáškový program, který bude zasvěcen různým kulturním aspektům „Země na Nilu“ napříč její několika tisíc let trvající historií. Mezi přednášejícími vystoupí také někteří pracovníci a vyučující z naší katedry: František Ondráš, Viktor Bielický, Adéla Provazníková, Petr Felčer, Adam Pospíšil a Mohamed Hassan.

 

Lis
9
St
2022
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků
Lis 9 @ 9:00 – 16:30
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků

Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků (pilotní modul perština) a k podpoře zavádění moderních technologií do výuky jazyků pořádá Sociologický ústav AV ČR a Katedra Blízkého východu FF UK.

Lis
10
Čt
2022
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV
Lis 10 @ 16:00 – 17:00
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV @ Místnost C240

Informační schůzka pro studenty Katedry Blízkého východu o možnostech studia v zahraničí.

Dozvíte se základní a obecné informace o možnostech studia v zahraničí, od Erasmu+, meziuniverzitní a mezifakultní dohody, až po jazykové pobyty v Ománu nebo Íránu.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni!

Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština
Lis 10 @ 17:00 – 18:00
Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština @ Historická budova Národního muzea, sál č. 102
Jaké české knížky si můžou přečíst arabské čtenářky a čtenáři? Čtou je? A co ně říkají?
Pozvání popovídat si o české literatuře v arabských překladech přijali Jaroslava Bičovská, Moris Issa a Burhan Kalak, moderovat bude Adéla Provazníková.
Přijďte si poslechnout debatu a položit své otázky!
Lis
11
2022
Sociální změna: výzva pro moderní Írán
Lis 11 @ 17:30 – 19:00
Sociální změna: výzva pro moderní Írán @ Prostor 39
Írán prožívá nejturbulentnější období od roku 2009. Protesty po smrti Mahsy Amíní budou 11. 11. trvat už osm týdnů. Sociálním, geografickým a etnickým rozsahem překonaly nedávné vlny sociálních nepokojů. Přítomnost žen a požadavků na osobní svobodu mění jak charakter politických sporů, tak pravděpodobně i samotnou zemi.
Jak vnímá různé aspekty demonstrací íránský politický filosof? Do jaké míry ženy vzdorující politickým a náboženským autoritám již změnily Írán? Představují protesty skutečnou výzvu revoluční ideologii, nebo vedou k prohloubení zákopů mezi politickými tábory?
Jak funguje Íránský ústavní systém? Jaká je v něm role ideologie a jak jej určují různé mocenské skupiny? Jaká je role studentů, umírněných a reformistů na jedné straně a etnických a náboženských menšin na straně druhé?
Jak máme chápat zapojení žen ve světle dřívějších ženských hnutí? Existuje kontinuita mezi ženským hnutím 90. let a dneškem? Existují explicitní feministické požadavky, nebo se hnutí soustředí na občanská práva a rovnost? Přijďte diskutovat podobné otázky s Maysamem Badamchim.
Dr. Meysam Badamchi je politický filosof, narozený v severním Íránu. V Teheránu studoval fyziku a na Univerzitě Šaríf filosofii, na univerzitě LUISS v Římě získal doktorát. Působil jako post-doktorand a výzkumník v Centru pro moderní turecká studia v Istanbul Şehir Universitě (Turecko) a na Filosofickém Institutu v Leidenu (Nizozemsko). Zabývá se moderním íránským myšlením, různými podobami reformismu v Íránu a otázkou liberalismu v současném muslimském světě.
Je autorem knihy Post-Islamist Political Theory: Iranian Intellectuals and Political Liberalism in Dialogue, Springer 2017. Účastní se řady mezikulturních intelektuálních výměn jako jsou Istanbul Seminars na Bilgi University a Cartages Seminars organizace RESET DOC. Dříve působil i jako novinář např. pro BBC Persian.
Večer uvede Zora Hesová z Filosofického ústavu Akademie věd.
Debatu bude moderovat Matouš Horčička z Katedry Blízkého východu na FF UK a spolku Madžlis.
Debata proběhne v angličtině.
Lis
24
Čt
2022
Mustafa Tádžuddín al-Músá: Služebná a rodina básníků
Lis 24 @ 19:30 – 20:30

Divadelní premiéra Arabského nedivadla studentů a studentek Katedry Blízkého východu FFUK

„Ach, už jsem tu rok a dva měsíce!“ stýská si služebná, když nechápavě sleduje počínání podivné rodiny básníků v nehostinném, odosobnělém městě. Trápená neustálým předčítáním poezie, píše svému dědečkovi dopisy, které představují jediné pojítko s milovaným domovem. Nostalgický povzdech nad ztrátou čistoty venkova od mladého syrského dramatika je částečně absurdní drama, lehká konverzační komedie a místy svíravý horor.

V arabštině s českými titulky. Vstupné 200,- a 150,- Kč.
Rezervace: http://www.napradle.cz/

 

 

Pro
16
2022
Vánoční večírek KBV
Pro 16 @ 19:00 – 23:45
Vánoční večírek KBV @ Šenkýrna Hlubina

I letos Vás srdečně zveme na společné uzavření roku 2022!
Budeme moc rádi, pokud se s námi sejdete na neformálním vánočním večírku, kde jsou vítáni všichni studenti, absolventi a vyučující.
Těšíme se!
Váš Madžlis

Led
13
2023
Jin, Jiyan, Azadi: The Revolutionary Rupture and New Horizons in the Politics of Liberation in Iran
Led 13 @ 15:00 – 16:30
Jin, Jiyan, Azadi: The Revolutionary Rupture and New Horizons in the Politics of Liberation in Iran @ Celetná 13, místnost 1.08

Department of Middle Eastern Studies and Film Festival ÍRÁN:CI cordially invite you to a lecture by Professor Dr Abbas Vali „Jin, Jiyan, Azadi: The Revolutionary Rupture and New Horizons in the Politics of Liberation in Iran“. The lecture will be held on Friday,13 January 2023 at 15:00 in Celetná 13, room 1.08.

The revolutionary rupture created by the extra-juridical murder of Jina Amini, the young Kurdish woman, by the morality police last September in Tehran found expression in the slogan Jin, Jiyan, Azadi (Woman, Life, Freedom). This slogan, which almost immediately spread from Kurdistan to other parts of Iran, is more than a mere symbolic representation of popular opposition to a theocratic dictatorship. The slogan , signifies the discursive formation of a common ‘heteroglossic identity’: an identity shared by the movement speaking different languages, and having different social class, ethnic-national and gender and sexual identities. The radical plurality of this identity is unique, superseding all notions of unity in diversity, characteristic of conventional forms political alliances and fronts against dictatorship in Iran and the Middle East in general. It signifies a new form of emancipatory collective political action which I choose to term ‘unity in autonomy’. This presentation will attempt to explain structural and discursive specificities of the present revolutionary conjuncture in Iran, highlighting its uniqueness in the history of modern Iran in particular the leading role of the women and the young generation. The political form of the movement, representing the democratic and libertarian ethos of its common identity, will be discussed further in order to show the structural dynamics of unity in autonomy in the crystallisation of popular opposition to the Shi’i autocracy in the past four months.

Led
14
So
2023
DOD FF UK – Blízkovýchodní studia a Hebraistika
Led 14 @ 12:00 – 13:00
DOD FF UK - Blízkovýchodní studia a Hebraistika @ FF UK, místnost 301

Chcete studovat na KBV? Zastavte se na Dni otevřených dveří FF UK, kde i my budeme prezentovat naše programy: Blízkovýchodní studia a Hebraistika a židovská studia. Přijďte se podívat, poslechněte si nás a promluvte si s pedagogy a studenty o studiu na KBV dne 14. 1. 2023 na hlavní budově FF UK.

Led
24
Út
2023
Proměny náboženského sionismu v Izraeli
Led 24 @ 19:00 – 20:30
Proměny náboženského sionismu v Izraeli @ Kasárna Karlín
Srdečně vás zveme na přednášku s názvem Proměny náboženského sionismu v Izraeli.
Přednášející, Mgr. Aleš Weiss, Ph.D., představí nejen historický vývoj náboženského sionismu, ale také současnou roli náboženského sionismu v Izraeli.
Mgr. Aleš Weiss, Ph.D. je absolventem religionistiky na FF UK. Doktorát absolvoval v témže oboru s prací „Buddhismus v židovských náboženských textech 18. – 21. století“ pod vedením prof. Tomáše Halíka. Dále studoval na The Pardes Institute of Jewish Studies v Izraeli a pobýval jako visiting research fellow na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V současnosti vyučuje jako externista na Katedře Blízkého východu FF UK a na Lauderových školách v Praze.
Bře
2
Čt
2023
Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století
Bře 2 @ 17:30 – 19:00
Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století @ Celetná 13, místnost 1.08

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce z řad odborné i široké veřejnosti na přednášku Martina Rudiše s názvem „Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století“, v jejímž rámci bude představena nedávno publikovaná monografie téhož jména.

 

Akce se uskuteční dne 2. 3. 2023 od 17:30 v prostorách Katedry Blízkého východu FF UK na adrese Celetná 13, místnost č. 1.08 (aula Cervantes).

Úvod > Kalendář akcí