Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Led
15
So
2022
Den otevřených dveří
Led 15 @ 16:00 – 17:00
Bře
4
2022
Candrbál pro Ukrajinu | benefiční koncert
Bře 4 @ 19:30 – 21:00
Candrbál pro Ukrajinu | benefiční koncert
Sousedská benefiční tancovačka s divokými lidovkami východní Evropy. Přijďte si zatancovat, načerpat sílu a podpořit finančně Velvyslanectví Ukrajiny. Vršovičtí nebo přespolní – kdo máte nohy k tančení, přispěchejte a osmělte se, neboť tento rej může pomoci.
Společně s klezmerovou kapelou Schimmerle Klezmer Kabaret a akademickým studentským pěveckým sborem z VŠCHT ChemChór pořádáme benefiční tancovačku ve Vzletu. Zazní ukrajinské lidové písně s doprovodem klezmeru a hudba židovské diaspory ze Lvova či Oděsy. S vlastními překlady jidiš básní o Ukrajině vystoupí studenti a vyučující Hebraistiky na FFUK.
Finanční výtěžek z celé akce posíláme na Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Celým večerem vás provede ředitel Vzletu Petr Prokop.
Bře
19
So
2022
Nourúz – Oslava perského nového roku
Bře 19 @ 19:00 – 23:00
Nourúz - Oslava perského nového roku @ Kampus Hybernská

Přijďte s námi oslavit příchod nového perského roku! Čeká Vás rozmanitý program plný příjemných vůní, veselé hudby, přátelských hovorů i překvapivých informací. Bude se totiž tančit, jíst a bilancovat, ale nejen to! Díky přednášce íránistek Zuzany Kříhové a Mony Khademi se dozvíte něco zajímavého o perských novoročních tradicích. Také budete moci zhlédnout jeden působivý íránský film, jehož téma Vás jistě překvapí. Budeme se na Vás těšit! A nezapomeňte se naučit jednu důležitou frázi: Eid-e nourúz mobárak! Šťastný nový rok!

Bře
21
Po
2022
Jeden svět 2022: Cesty svobody
Bře 21 – Dub 3 celý den
Jeden svět 2022: Cesty svobody

CESTY SVOBODY. DOKUMENTÁRNÍ FESTIVAL JEDEN SVĚT SE VRACÍ DO KIN A UPOZORŇUJE NA PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV

Před dvěma lety otřásla planetou i Jedním světem pandemie. Ve stínu této nečekané aktuálnosti zůstávají věci, které otřásají světem lidských práv a které festival nemůže ignorovat. Stále trvající autoritářský režim v Bělorusku, znovunastolená vojenská diktatura v Barmě, tlak a kriminalizace ruské opozice, ale i ohrožení nezávislého soudnictví v Polsku. Jeden svět nemůže tuto stále se zhoršující situaci lidských práv ve světě přehlížet a nepřitáhnout k ní znovu pozornost. Zvláště ne v roce, kdy Člověka v tísni čeká 30. výročí od založení. Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne fyzicky ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Praze se mohou diváci a divačky těšit na festival od 23. do 31. března. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

Více informací

Dub
7
Čt
2022
Jak se tvoří politika EU vůči Blízkému východu?
Dub 7 @ 17:30 – 19:00
Jak se tvoří politika EU vůči Blízkému východu? @ Celetná 13, místnost 1.08

Zveme vás na seminář, jehož hostem bude Eva Horelová, expertka pracující pro Evropskou službu pro vnější činnost se sídlem v Bruselu, instituci Evropské unie, která je zodpovědná za vnější vztahy EU. Seminář se bude konat fyzicky v místnosti 1.08 v Celetné 13, a to ve čtvrtek 7. dubna 2022 v 17.30 hod. Hlavním tématem semináře bude otázka Sýrie a Turecka. Součástí bude také prostor pro diskuzi a otázky na téma politiky vůči Blízkému východu a práce pro EU. Plánovaná délka semináře je 90 minut.

V semináři se budeme věnovat zejména otázkám: Jak vypadá práce pro EU v oblasti Blízkého východu? Jak se tvoří společná pozice EU vůči tak složité situaci, jakou je konflikt v Sýrii? Na co se EU ve svém snažení zaměřovala? A jak probíhaly pokusy o mírové rozhovory pod záštitou OSN v Ženevě?

A v oblasti Turecka se pak zaměříme na otázky: V jakém stavu se dnes nachází formálně stále ještě deklarovaný plán vstupu Turecko do EU? Jak vypadá realita vztahů mezi EU a Tureckem? Jak probíhá spolupráce mezi Evropskou unií a Tureckem v oblasti migrace? A jak se EU staví k tureckým aktivitám v Sýrii?

Eva Horelová je úřednicí Evropské unie od roku 2005. Nejprve se věnovala čtyři roky z bruselského ústředí veřejné diplomacii EU ve třetích zemích, poté působila čtyři roky jako zástupkyně vedoucí oddělení tisku a veřejné diplomacie na Delegaci Evropské unie v USA. V Evropské službě pro vnější činnost (EEAS) se opět v bruselské centrále mezi lety 2014 a 2018 zaměřovala na politiku EU vůči konfliktu v Sýrii. V letech 2018-2021 následně vedla politické oddělení Delegace Evropské unie v Turecku. V současné době je vyslaná v Praze na Ministerstvo zahraničních věcí v rámci připrav na české předsednictví v Radě EU v roce 2022.

Seminář je součástí volitelného předmětu Rusko-turecké vztahy v soudobých konfliktech, ale tento seminář je otevřen všem studentům bakalářského, magisterského i doktorského studia Katedry Blízkého východu.

Dub
11
Po
2022
Středověcí muslimští cestovatelé a geografové
Dub 11 @ 9:10 – 10:45
Středověcí muslimští cestovatelé a geografové @ Ceeltná 20, místnost 240

V pondělí 11. 4. 2022 se v rámci kurzu „Středověké islámské myšlení II“  (9:10-10:40, m. č. C240) uskuteční přednáška Mgr. Jaroslava Drobného, Ph.D. (Katedra klasickej a semitskej filológie FiF UK v Bratislavě) věnovaná středověkým muslimským geografům a cestovatelům i jejich představám o světě. Srdečně vítání jsou rovněž studenti, kteří sice daný kurz nemají zapsaný, ale to téma je zajímá.

Dub
21
Čt
2022
Nicola Pratt: Generations of Women’s Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon
Dub 21 @ 17:45 – 19:00
Nicola Pratt: Generations of Women's Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon

Nicola Pratt: Generations ofWomen’s Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon

During the talk, Professor Nicola Pratt(University of Warwick) will introduce her latest book EmbodyingGeopolitics: Generations of Women’s Activism in Egypt, Jordan, and Lebanon

When women took to the streets during the massprotests of the Arab Spring, the subject of feminism in the Middle East andNorth Africa returned to the international spotlight. In the subsequent years,countless commentators treated the region’s gender inequality as a consequenceof fundamentally cultural or religious problems. In so doing, they overlookedthe specifically political nature of these women’s activism. Moving beyond suchculturalist accounts, this book turns to the relations of power in regional andinternational politics to understand women’s struggles for their rights. Basedon over a hundred extensive personal narratives from women of differentgenerations in Egypt, Jordan, and Lebanon, Nicola Pratt traces women’s activismfrom national independence through to the Arab uprisings, arguing that activistwomen are critical geopolitical actors. Weaving together these personalaccounts with the ongoing legacies of colonialism, EmbodyingGeopolitics demonstrates how the production and regulation of gender isintegrally bound up with the exercise and organization of geopolitical power,with consequences for women’s activism and its effects.

Nicola Pratt is a professor in the Politics andInternational Studies Department at the University of Warwick. She teaches andresearches on the international politics of the Middle East, with a particularinterest in feminist and decolonial approaches and a focus on ‘politics frombelow.’ She has written and co-edited a number of books on women and gender inthe Middle East. Her most recent monograph, entitled, Embodying Geopolitics:Generations of Women’s Activism in Egypt, Jordan and Lebanon, was published byUniversity of California Press in fall 2020 and was awarded the Susan StrangePrize for the best book by the British International Studies Association. Shehas also written extensively on Egyptian ‘politics-from-below’ and is currentlyco-authoring a book on popular culture and the contested meanings of the 2011Egyptian revolution; which is also the subject of a multimedia, digital archivethat she co-curated: https://egyptrevolution2011.ac.uk/ 

Čvn
20
Po
2022
Státní závěrečné zkoušky
Čvn 20 – Čvn 24 celý den
Čvn
24
2022
Letní večírek KBV 2022
Čvn 24 @ 18:00 – 23:00
Letní večírek KBV 2022 @ Zahradní Restaurace Klamovka
Srdečně vás zveme na večírek Katedry Blízkého východu k příležitosti konce letního semestru!
Večírek se uskuteční v pátek 24. června od 18:00 v Zahradní Restauraci Klamovka (adresou Klamovka 2051, Praha 5).
Nenechte si večírek ujít!
Budeme se na vás těšit a přejeme mnoho sil do nadcházejícího zkouškového období.
Váš spolek Madžlis
Lis
1
Út
2022
Osmanský/Turecký den v Akademii věd ČR
Lis 1 celý den
Osmanský/Turecký den v Akademii věd ČR

V rámci oslav 100. výročí od založení Orientálního ústavu pořádá Akademie věd ČR Osmanský/Turecký den, celodenní kulturně-přednáškový program.

 

Lis
2
St
2022
Egyptský den v Akademii věd ČR
Lis 2 celý den
Egyptský den v Akademii věd ČR

V rámci oslav 100. výročí od založení Orientálního ústavu pořádá Akademie věd ČR Egyptský den, celodenní kulturně-přednáškový program, který bude zasvěcen různým kulturním aspektům „Země na Nilu“ napříč její několika tisíc let trvající historií. Mezi přednášejícími vystoupí také někteří pracovníci a vyučující z naší katedry: František Ondráš, Viktor Bielický, Adéla Provazníková, Petr Felčer, Adam Pospíšil a Mohamed Hassan.

 

Lis
9
St
2022
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků
Lis 9 @ 9:00 – 16:30
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků

Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků (pilotní modul perština) a k podpoře zavádění moderních technologií do výuky jazyků pořádá Sociologický ústav AV ČR a Katedra Blízkého východu FF UK.

Lis
10
Čt
2022
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV
Lis 10 @ 16:00 – 17:00
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV @ Místnost C240

Informační schůzka pro studenty Katedry Blízkého východu o možnostech studia v zahraničí.

Dozvíte se základní a obecné informace o možnostech studia v zahraničí, od Erasmu+, meziuniverzitní a mezifakultní dohody, až po jazykové pobyty v Ománu nebo Íránu.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni!

Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština
Lis 10 @ 17:00 – 18:00
Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština @ Historická budova Národního muzea, sál č. 102
Jaké české knížky si můžou přečíst arabské čtenářky a čtenáři? Čtou je? A co ně říkají?
Pozvání popovídat si o české literatuře v arabských překladech přijali Jaroslava Bičovská, Moris Issa a Burhan Kalak, moderovat bude Adéla Provazníková.
Přijďte si poslechnout debatu a položit své otázky!
Lis
11
2022
Sociální změna: výzva pro moderní Írán
Lis 11 @ 17:30 – 19:00
Sociální změna: výzva pro moderní Írán @ Prostor 39
Írán prožívá nejturbulentnější období od roku 2009. Protesty po smrti Mahsy Amíní budou 11. 11. trvat už osm týdnů. Sociálním, geografickým a etnickým rozsahem překonaly nedávné vlny sociálních nepokojů. Přítomnost žen a požadavků na osobní svobodu mění jak charakter politických sporů, tak pravděpodobně i samotnou zemi.
Jak vnímá různé aspekty demonstrací íránský politický filosof? Do jaké míry ženy vzdorující politickým a náboženským autoritám již změnily Írán? Představují protesty skutečnou výzvu revoluční ideologii, nebo vedou k prohloubení zákopů mezi politickými tábory?
Jak funguje Íránský ústavní systém? Jaká je v něm role ideologie a jak jej určují různé mocenské skupiny? Jaká je role studentů, umírněných a reformistů na jedné straně a etnických a náboženských menšin na straně druhé?
Jak máme chápat zapojení žen ve světle dřívějších ženských hnutí? Existuje kontinuita mezi ženským hnutím 90. let a dneškem? Existují explicitní feministické požadavky, nebo se hnutí soustředí na občanská práva a rovnost? Přijďte diskutovat podobné otázky s Maysamem Badamchim.
Dr. Meysam Badamchi je politický filosof, narozený v severním Íránu. V Teheránu studoval fyziku a na Univerzitě Šaríf filosofii, na univerzitě LUISS v Římě získal doktorát. Působil jako post-doktorand a výzkumník v Centru pro moderní turecká studia v Istanbul Şehir Universitě (Turecko) a na Filosofickém Institutu v Leidenu (Nizozemsko). Zabývá se moderním íránským myšlením, různými podobami reformismu v Íránu a otázkou liberalismu v současném muslimském světě.
Je autorem knihy Post-Islamist Political Theory: Iranian Intellectuals and Political Liberalism in Dialogue, Springer 2017. Účastní se řady mezikulturních intelektuálních výměn jako jsou Istanbul Seminars na Bilgi University a Cartages Seminars organizace RESET DOC. Dříve působil i jako novinář např. pro BBC Persian.
Večer uvede Zora Hesová z Filosofického ústavu Akademie věd.
Debatu bude moderovat Matouš Horčička z Katedry Blízkého východu na FF UK a spolku Madžlis.
Debata proběhne v angličtině.
Úvod > Kalendář akcí