Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Bře
21
St
2018
Tobiáš Smolík: Rabínská sociální síť v 19. století: dopisy Joachima Pollaka z Třebíče
Bře 21 @ 17:00 – 18:00

Byla písemná komunikace v předminulém století o tolik chudší než dnes? Jakou roli sehrávaly dopisy v životě židovského obyvatelstva a jednotlivých obcí? Proč se tvořily dopisní sbírky a proč mohly být i nebezpečné? Odpovědi na tyto otázky poodhaluje korpus korespondence třebíčského rabína Joachima Pollaka (1798–1879).

Filmový klub: Bejrúte, ó Bejrúte!
Bře 21 @ 19:15 – 21:30

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px ‚Helvetica Neue‘; color: #454545}p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px ‚Helvetica Neue‘; color: #454545; min-height: 14.0px}

Další promítání filmového klubu Madžlis je věnované libanonské kinematografii a zavede diváky do Bejrútu na počátku 70. let, místa mnoha kontrastů, kde se prolínají, střetávají i míjí životní dráhy několika filmových protagonistů. Film Bajrút já Bajrút je příběh nenaplnitelné lásky, rozdílných snů, zájmů a ambicí. Příběh města na pokraji katastrofy.

Snímek tehdy mladého filmaře Márúna Baghdádího byl od sedmdesátých let do jeho nedávného vydání na DVD širšímu diváctvu nedostupný. Na pozadí dobových reálií předvídá blížící se konflikt, který Libanon devastoval od r. 1975 po dobu následujících 15 let. Zároveň však ohlašuje kariéru nadějného režiséra, jenž se stal představitelem nové generace nezávislé libanonské kinematografie.

Promítáme v arabštině s anglickými titulky. Film představí a diskusi po filmu povede Petr Felčer.

Dub
10
Út
2018
Middle East Movie Nights: Caramel
Dub 10 @ 19:10 – 21:40
Middle East Movie Nights: Caramel

Zveme Vás na další akci ze série Middle East Movie Nights!


Film: Caramel (2007).


Introduced and Moderated by: Ebru Akcasu and Michal Láznička (Turkologie, Ústav Blízkého východu a Afriky).


Summary: Is Caramel something sweet or is it also something that inflicts pain? A simple recipe with a few basic ingredients can create an edible treat and function as a depilatory. Caramel can therefore become a symbol of having (at times, unquestioningly) become accustomed to tolerating pain for the sake of conforming to society’s expectations of how and what a woman ought to be. Come join us in exploring how Nadine Labaki’s film interprets Caramel by following the struggles and pleasures of a complex set of female characters whose stories are connected through a Beirut beauty salon.


Event Details: Tuesday, 10 April 2018, 19:10 (P429).


Post-Movie Drinks and Discussion venue: Kolonial, Široká 25/6


Please R.S.V.P. for the post-movie discussion by emailing middleeastinprague@gmail.com by 6 April, so that we can make the reservation accordingly





Dub
19
Čt
2018
Amy Singer: An Excellent Place to Spend the Winter
Dub 19 @ 17:45 – 19:00
Amy Singer: An Excellent Place to Spend the Winter

Middle East Lecture Series 

Speaker: Prof. Amy Singer (Department of Middle Eastern & African History, Tel Aviv University}

Summary: Edirne is known as the second capital of the OttomanEmpire. Yet what do we actually know about this key city during the first halfof the fifteenth century, when it was supposedly the hub of the empire? Theseyears are largely devoid of Ottoman documents. Evidence for the city,therefore, must be gleaned largely from Ottoman and foreign texts, as well asfrom the physical and spatial evidence of the city itself. This talk draws onthese to propose an interpretation of the city and to suggest why it was soimportant that it be “an excellent place to spend the winter.”

Organized by: Ebru Akcasu, Near Eastern and AfricanStudies, Faculty of Arts, Charles University and Stefano Taglia, Oriental Institute,Czech Academy of Sciences

Date: Thu., 19 April2018, 17:45

Venue: Faculty of Arts, Charles University, Room 301, nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Staré Mĕsto

Dub
26
Čt
2018
Informační setkání pro uchazeče
Dub 26 @ 18:00 – 19:30

Informační setkání pro uchazeče bakalářských studijních oboru Arabistika, Íránistika a Dějiny a kultura islámských zemí ale i všechny navazující magisterské obory. Uchazeči budou mít příležitost seznámit se s členy ústavu a našima studenty a získat odpovědi na své dotazy k přijímacímu řízení, ale i ke studiu na ÚBVA. Občerstvení zajištěno.

 

Těšíme se na setkání!

Dub
28
So
2018
Informační setkání pro uchazeče
Dub 28 @ 13:00 – 14:30

Informační setkání pro uchazeče bakalářských studijních oboru Arabistika, Íránistika a Dějiny a kultura islámských zemí ale i všechny navazující magisterské obory. Uchazeči budou mít příležitost seznámit se s členy ústavu a našima studenty a získat odpovědi na své dotazy k přijímacímu řízení, ale i ke studiu na ÚBVA. Občerstvení zajištěno.

Tešíme sa na setkání!

 

 

Kvě
2
St
2018
Hamdy El-Gazzar: Přednáška o současném Egyptě
Kvě 2 @ 14:00 – 15:30
Kvě
3
Čt
2018
Hamdy El-Gazzar: Literární tvorba
Kvě 3 @ 13:00 – 14:30
Kvě
4
2018
Hamdy El-Gazzar: Diskuze o moderní egyptské literatuře
Kvě 4 @ 14:00 – 15:30
Kvě
10
Čt
2018
Amira Bennison: Relations between the Rulers and Ruled in the Medieval Maghrib
Kvě 10 @ 17:45 – 19:00
Egypt between Revolution and Chaos: přednáška a diskuze
Kvě 10 @ 19:15 – 20:30
Egypt between Revolution and Chaos: přednáška a diskuze

Studentský spolek Madžlis a Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK si vás dovolují pozvat na jedinečnou přednášku egyptského novináře, básníka a dokumentaristy dr. Aliho Afifiho, který krátce navštíví Prahu a uvolil se pobavit se s námi o egyptské revoluci a jejích následcích.
Přibližně hodinová přednáška se zaměří na vysvětlení událostí egyptské revoluce za pomoci dokumentárních videí, které dr. Afifi natočil, a dále na palčivé problémy, které Egypt trápí dnes. Souvisí přímočaře s porevolučním vývojem?
V návaznosti na setkání s Hamdym el-Gazzárem, který Prahu navštíví o týden dříve, nabízí tato přednáška další perspektivu pro pochopení egyptských specifik „arabského jara“ a současného vývoje.
Po přednášce bude následovat diskuze!
Dr. Afifi bude hovořit anglicky.
Vstup volný!
Těšíme se na vás ve čtvrtek 10.5.2018 v 19.15 ve filmové místnosti P429 na hlavní budově FFUK, nám. Jana Palacha 2.

Kvě
15
Út
2018
Dr. Fred Anscombe: The (Ir)Relevance of Ethnicity in a Multhiethnic Empire
Kvě 15 @ 17:00 – 18:30
Dr. Fred Anscombe: The (Ir)Relevance of Ethnicity in a Multhiethnic Empire

Ústav Blízkého východu a Afriky a Orientální ústav AV ČR Vás zve na další přednášku ze série Middle East Lecture Series!
Dr. Fred Anscombe (Birkbeck, University of London) přednese přednášku s názvem: The (Ir)Relevance of Ethnicity in a Multiethnic Empire na téma komunitních vztahů na Balkáne a arabském Blízkém východe v úterý, 15. 5. 2018, v 17:00 v Celetné 20, 116 42, Praha 1, místnost 134.

Těšíme se na Vás!

Kvě
17
Čt
2018
Robin Yassin-Kassab: Burning Country
Kvě 17 @ 19:00 – 21:00
Robin Yassin-Kassab: Burning Country

Studentský spolek Madžlis srdečně zve všechny zájemce o současné blízkovýchodní dění na přednášku Robina Yassin-Kassaba, britského novináře a spisovatele, který v Praze představuje nové vydání své knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War. Setkání pořádáme ve spolupráci s Anarchistickým festivalem knihy (https://anarchistbookfair.cz/index.html) a ÚBVA.

Přednáška se zaměří především na počátek syrské války – tedy na protesty jako na iniciativu zdola, na hnutí a organizace, které se v tomto kontextu formovaly a na brutální potlačení těchto protestů ze strany režimu. Dále bude představeno aktualizované vydání knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War, která obsahuje nové kapitoly týkající se vývoje v Sýrii od roku 2015.
Následovat bude diskuze!
Pro seznámení s přednášejícím a spoluautorkou prezentované knihy doporučujeme jejich blogy: Robin Yassin-Kassab je aktivní zde: https://qunfuz.com/, Leila al-Shami tady: https://leilashami.wordpress.com/author/leilashami/.

O panu Yassin-Kassabovi více ještě napíšeme, zatím medailonek prezentované knihy (převzatý ze stránek festivalu):
„V roce 2011 vyšli Syřané do ulic a požadovali svržení režimu Bashara Al-Assada. Dnes je většina Sýrie válečnou zónou, kam se zahraniční novináři v podstatě nedostanou. Kniha Burning Country zkoumá tragickou a komplikovanou realitu života v současné Sýrii v bezprecedentním detailu a propracovaně vykresluje nová svědectví z první ruky od opozičních bojovníků, exilantů ztracených v souostrových uprchlických táborů, odvážných lidskoprávních aktivistů a mnoho dalších. Tyto příběhy jsou zkušeně propleteny s výstížnými analýzami brutalizace konfliktu a militarizace povstání, vzestupem islamismu, sektářským válčením a rolí vlád v Sýrii a dalších zemích, která vedla ke zhoršení těchto násilných procesů. Jednotlivé kapitoly se soutředí na ISIS a islamismus, regionální geopolitiku, nové revoluční grassroots organizace a nejhorší uprchlickou krizi od Druhé světové války. Burning Country je barvitým a průlomovým pohledem na současnou politickou a humanitární noční můru.“

Kvě
28
Po
2018
Vernisáž výstavy – Život po zemětřesení v Sarpol-e Zaháb, Írán
Kvě 28 @ 17:00 – 19:00
Vernisáž výstavy - Život po zemětřesení v Sarpol-e Zaháb, Írán

12. listopadu 2017 zasáhlozápad Íránu zemětřesení o síle 7.3 stupňů Richterovy škály. Stovky lidí přišlov ruinách svých domů o život a desítky tisíc o střechu nad hlavou. MěstoSarpol-e Zaháb, kde byly počty obětí nejvyšší, se nyní pomalu vzpamatovává z tétokatastrofy.

Mnoho lidí žije v improvizovaných stanech nebo v modulárníchkontejnerových příbytcích. Do města denně přijíždí několik kamionů materiálníhumanitární pomoci. V rámci psychologické pomoci dětem íránští dobrovolníci zasociace grafiků města Kermánšáh spojili své síly a zakládají “Domy kultury aumění”, které slouží především dětem ze zemětřesením zasažených oblastí. Dětimohou denně tato centra navštěvovat a za asistence proškolených lektorů se věnovat výtvarnémuumění, literatuře nebo například divadlu a prostřednictvím těchto aktivit nejensmysluplně trávit volný čas a učit se novým dovednostem a znalostem, ale hlavněpřijít na jiné myšlenky a ventilovat traumata způsobená zemětřesením. Centrabudou sloužit rovněž k dlouhodobému rozvoji kultury v regionu.

Veškerévystavené fotografie zobrazují město Sarpol-e Zaháb a realizaci první fázevýtvarného projektu v několika volnočasových centrech ve druhé polovině února2018, tedy asi 3 měsíce po zemětřesení. 

Tématemkreslení role bylo přání – co si děti přejí, co by chtěly a co by rády dostaly.Mnoho dětí jednoduchými kresbami zobrazovalo především události související sezemětřesením. Přály si nový dům, auto atd. Některé kreslily traumatizujícísituace, kdy se rodině hroutí střecha nad hlavou a umírají lidé. Další děti sezamýšlely nad svým budoucím povoláním a zatímco jedna skupina viděla své vzoryv “dobrodružném” povolání pašeráků další se situovala do role policistů asoudců, kteří s kriminálními živly bojují…

Oautorovi
SilvestrTkáč je profesionální tlumočník do perštiny, průvodce a pracovník humanitárnícha rozvojových organizací. V Íránu rok a půl studoval perštinu na institutuDehkhoda v Teheránu a považuje tento kout světa za svůj druhý domov. Silvestrrovněž strávil několik měsíců v Gambii jako koordinátor organizace Kola ProAfriku, létal do Guineje jako koordinátor projektu adopce dětí na dálku aúčastní se několika projektů v Iráku i Íránu. Mezi nimiž například pomoczemětřesením postiženým oblastem na západě Íránu. Mimo to se ve volnýchchvílích v Gambii prohání na větrem a sluncem poháněné tříkolce. Když je zrovnav ČR, přednáší o svých projektech a cestách. V současné době se věnujeorganizaci dobročinných expedic a zájezdů do iráckého Kurdistánu, Íránu aGambie. 

Kvě
30
St
2018
Kolokvium doktorského studia
Kvě 30 @ 10:00 – 13:00

Ústav Blízkého východu a Afriky, Ústav Dálného východu a Ústav jižní a centrální Asie Vás srdečně zvou na Kolokvium doktorského studia oborů Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky a Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky.
Svou tezi budou prezentovat:

  • Mgr. Klára Netíková – Sebeobětování na sklonku císařství: Vztah člověka a společnosti, kontrast individuálního svobodného života podřízeného budoucí společnosti a státu
  • Mgr. Jan Lochovský – A contemporary history of oriental studies for ensuring national security
  • Mgr. Lucie Mornsteinová – Život okrajových společenských vrstev v předmoderním Japonsku
  • Mgr. František Reismüller – Čínská avantgardní literatura 2. poloviny 80. let 20. století: Možnosti a hranice

Plakát: Kolokvium doktorského studia

 

Úvod > Kalendář akcí