Sociální změna: výzva pro moderní Írán

Kdy:
11/11/2022 @ 17:30 – 19:00
2022-11-11T17:30:00+01:00
2022-11-11T19:00:00+01:00
Kde:
Prostor 39
Írán prožívá nejturbulentnější období od roku 2009. Protesty po smrti Mahsy Amíní budou 11. 11. trvat už osm týdnů. Sociálním, geografickým a etnickým rozsahem překonaly nedávné vlny sociálních nepokojů. Přítomnost žen a požadavků na osobní svobodu mění jak charakter politických sporů, tak pravděpodobně i samotnou zemi.
Jak vnímá různé aspekty demonstrací íránský politický filosof? Do jaké míry ženy vzdorující politickým a náboženským autoritám již změnily Írán? Představují protesty skutečnou výzvu revoluční ideologii, nebo vedou k prohloubení zákopů mezi politickými tábory?
Jak funguje Íránský ústavní systém? Jaká je v něm role ideologie a jak jej určují různé mocenské skupiny? Jaká je role studentů, umírněných a reformistů na jedné straně a etnických a náboženských menšin na straně druhé?
Jak máme chápat zapojení žen ve světle dřívějších ženských hnutí? Existuje kontinuita mezi ženským hnutím 90. let a dneškem? Existují explicitní feministické požadavky, nebo se hnutí soustředí na občanská práva a rovnost? Přijďte diskutovat podobné otázky s Maysamem Badamchim.
Dr. Meysam Badamchi je politický filosof, narozený v severním Íránu. V Teheránu studoval fyziku a na Univerzitě Šaríf filosofii, na univerzitě LUISS v Římě získal doktorát. Působil jako post-doktorand a výzkumník v Centru pro moderní turecká studia v Istanbul Şehir Universitě (Turecko) a na Filosofickém Institutu v Leidenu (Nizozemsko). Zabývá se moderním íránským myšlením, různými podobami reformismu v Íránu a otázkou liberalismu v současném muslimském světě.
Je autorem knihy Post-Islamist Political Theory: Iranian Intellectuals and Political Liberalism in Dialogue, Springer 2017. Účastní se řady mezikulturních intelektuálních výměn jako jsou Istanbul Seminars na Bilgi University a Cartages Seminars organizace RESET DOC. Dříve působil i jako novinář např. pro BBC Persian.
Večer uvede Zora Hesová z Filosofického ústavu Akademie věd.
Debatu bude moderovat Matouš Horčička z Katedry Blízkého východu na FF UK a spolku Madžlis.
Debata proběhne v angličtině.
Úvod > Události > Sociální změna: výzva pro moderní Írán