Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Pro
13
2019
Vánoční večírek KBV 2019
Pro 13 @ 18:00 – 23:00
Vánoční večírek KBV 2019 @ Šenkýrna Hlubina

Jako každý rok, i letos naši katedru čeká sváteční uzavření roku 2019 a my budeme rádi, pokud u toho budete s námi! Srdečně Vás zveme na neformální předvánoční setkání studentů, absolventů a vyučujících. A program? Mimo jiné dobré jídlo, pití, společnost či blízkovýchodní pub quiz!

Pro
19
Čt
2019
Middle East Lecture Series: Frédéric Volpi
Pro 19 @ 17:45 – 19:15
Middle East Lecture Series: Frédéric Volpi

Katedra Blízkého východu a Orientální ústav AV ČR Vás zve na další přednášku ze série Middle East Lecture Series!

Profesor Frédéric Volpi (The University of Edinburgh) přednese přednášku s názvem Protest Movements and Islamist Mobilisation in North Africa: Looking Beyond the Arab Uprisings ve čtvrtek, 19. 12. 2019, v 17:45 na nám. Jana Palacha 2, místnost 300.

Těšíme se na Vás!

Anotace:
This lecture considers some of the main trends for protest movements in North Africa in the 2010s. In particular it investigates the nexus between Islamist and protest mobilisation. How far are Islamist actors the instigators of protests? How far do they bring additional momentum to ongoing protests? How far are they empowered in the aftermath of protests? Examining the recent trajectories of protests in Morocco, Algeria, Tunisia, Libya and Egypt, this lecture identifies some of the main causes and implications of these different types of Islamist involvement for the politics of these countries.

Bře
5
Čt
2020
Middle East Lecture Series: Kent Schull
Bře 5 @ 17:45 – 19:15

Katedra Blízkého východu a Orientální ústav AV ČR Vás zve na další přednášku ze série Middle East Lecture Series!

Dr. Kent Schull (Binghamton University ) přednese přednášku s názvem: Forced Migration in the Middle East: The Current Refugee Crisis as Inheritance of WWI and its Post-War Settlements ve čtvrtek, 5. 3. 2020, v 17:45 na hlavni budově FF UK, nám. Jana Palacha 2, místnost 300

Těšíme se na Vás!

Bře
13
2020
ZRUŠENO – Dying for a Cause: Hunger Strikes in Turkish Prisons (1960-2010)
Bře 13 @ 10:50 – 11:20

Přednáška Dying for a Cause  byla kvůli opatřením související s koronavirovou infekcí zrušena.

Orientální ústav Akademie Věd ČR (v rámci programu Globálníkonflikty a lokální souvislosti (Strategie 21) a Katedra Blízkéhovýchodu FF UK Vás zvou na přednášku Dyingfor a Cause: Hunger Strikes in Turkish Prisons (1960-2010). 

Přednášející: Eylem Özkaya Lassalle (Associate Professor,Galatasaray University, Istanbul, Turecko)

Přednáška a diskuze proběhnou v angličtině.

Pátek13. 3. 2020 10:50- 12:25

 FilozofickáFakulta Univerzity Karlovy, místnost1.08, Celetná 13, Praha 1

Shrnutí přednášky: Dr.Eylem Özkaya’s intervention focuseson hunger strikes in prisons between 1960 and 2010 by organizations of theradical left in Turkey. It presents an analysis at three levels: macro, mesoand micro. Thus, to understand the emergence of this phenomenon, one must firstunderstand the context, that is to say a brief historical overview of Turkey.This historical overview will be followed by the changes in the Turkish prisonsystem and the change in the repertoire of political action within the prisons.Finally, the internal and external factors leading to the involvement ofconcrete actors will be analyzed.    

Bře
19
Čt
2020
ZRUŠENO – Lutz Rzehak: Pashto and Dari-Persian in Afghanistan
Bře 19 @ 10:50 – 12:20

Thepresentation gives an overview of the main linguistic varieties of Pashto andDari-Persian in Afghanistan with a special focus on language contact andcontact induced language change. Furthermore, it presents a short view intosome current debates held in and outside Afghanistan about the status anddevelopment of these languages.

Bře
26
Čt
2020
ZRUŠENO – Middle East Lecture Series: Yael Navaro
Bře 26 @ 17:45 – 19:15
Dub
23
Čt
2020
ZRUŠENO – Informační setkání pro uchazeče
Dub 23 @ 18:00 – 19:00

V souvislosti se zrušením výuky a zákazem osobní přítomnost studentů a frekventantů na přednáškách a kurzech všech typů byla akce zrušena. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás můžete obrátit emailem a po dohodě i po skypu nebo telefonicky (kbv@ff.cuni.cz nebo katarina.palcova@ff.cuni.cz). Rádi Vám poskytneme další podrobnosti o přijímacích zkouškách i studiu na katedře. 

Katedra Blízkého východu zve srdečně všechny uchazeče o program Blízkovýchodní studia na informační setkání. Uchazeči budou mít příležitost seznámit se s členy katedry i jejími studenty a získat odpovědi na své dotazy k přijímacímu řízení, ale i ke studiu na KBV.

Dub
25
So
2020
ZRUŠENO – Informační setkání pro uchazeče
Dub 25 @ 13:00 – 14:00

V souvislosti se zrušením výuky a zákazem osobní přítomnost studentů a frekventantů na přednáškách a kurzech všech typů byla akce zrušena. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás můžete obrátit emailem a po dohodě i po skypu nebo telefonicky (kbv@ff.cuni.cz nebo katarina.palcova@ff.cuni.cz). Rádi Vám poskytneme další podrobnosti o přijímacích zkouškách i studiu na katedře. 

Katedra Blízkého východu zve srdečně všechny uchazeče o program Blízkovýchodní studia na informační setkání. Uchazeči budou mít příležitost seznámit se s členy katedry i jejími studenty a získat odpovědi na své dotazy k přijímacímu řízení, ale i ke studiu na KBV.

Čvn
19
2020
Oslava konce semestru na KBV 2020
Čvn 19 @ 19:00 – Čvn 20 @ 0:00

Vzhledem k okolnostem, které mnoho dobrých zpráv nepřináší, jsme se rozhodli, že Vám trochu rozjasníme mysl. S prvním jarním dnem je nutné myslet na skutečnost, že po jaru následuje konec semestru a léto. A jelikož chceme být na tyto časové předěly připraveni, připravili jsme pro Vás zásadní oznámení. S létem se totiž pozvolna přibližuje jak konec zkouškového, které je vždy mentálně i fyzicky náročné, tak letní večírek, jenž představuje moment žádané úlevy a odpočinku. Právě na tento večírek Vás studentský spolek Madžlis srdečně zve.

Symbolické zakončení semestru (který i přes pandemickou situaci snad nebude trvat o mnoho déle) se odehraje v pátek 19. června od 19:00 v prostorách Literární kavárny Týnská (adresou Týnská 6, Praha 1). Můžete se těšit na příjemné posezení, které je výbornou příležitostí, jak zakončit semestr a vesele vplout do letních dnů.

Do té doby Vám přejeme pevné zdraví a psychickou pohodu! Na viděnou v lepších časech! #spolutozvladneme
Váš spolek Madžlis

Lis
4
Čt
2021
Arabské nedivadlo: Skandál v Káhiře
Lis 4 @ 20:30 – 22:00
Arabské nedivadlo: Skandál v Káhiře

Chudý student v touze po lepším postavení odhodí všechny hodnoty a zásady. To je začátek jeho životní katastrofy vrcholící skandálem.

Obnovená premiéra divadelní inscenace Arabského nedivadla studentů arabistiky katedry Blízkého východu FF UK.

Adaptace slavného románu egyptského nobelisty, jehož 110. výročí narození si letos v prosinci připomínáme. Dílo do češtiny přeložil Jaroslav Oliverius.

V arabštině, s českými titulky.
Vstupné 200,- a 150,- Kč.
Rezervace: http://www.napradle.cz/

Lis
14
Ne
2021
Prihlášky na studijní pobyty v Izraeli
Lis 14 @ 23:59 – Lis 15 @ 0:59
Prihlášky na studijní pobyty v Izraeli

Katedra Blízkého východu FF UK organizuje v rámci programu Erasmus+ (mezinárodní kreditová mobilita) studijní pobyty v Izraeli.

Termín uzávěrky výběrového řízení na KBV je neděle 14. listopadu 2021 do 23:59. Do tohoto termínu prosím zašlete 1) curriculum vitae, 2) motivační dopis (max. 500 slov) s uvedením adresy, ročníku a programu a 3) výpis studijních výsledků na e-mailovou adresu katarina.palcova@ff.cuni.cz.

Lis
22
Po
2021
Public Speaking 1.0 pro studentky politologie a KBV FF UK
Lis 22 @ 10:00 – 14:15
Public Speaking 1.0 pro studentky politologie a KBV FF UK @ Kampus Hybernská

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a Velvyslanectví USA v České republice si Vás dovolují srdečně pozvat na školení prezentačních dovedností pro studentky vysokých škol. Tímto navazujeme na naše dosavadní činnosti v prosazování genderové rovnosti v oblasti zahraniční politiky. Chceme tak pomoci mladým profesionálkám v jejich kariérních začátcích, dodat jim sebevědomí a pomoci jim v jejich projevu. Workshop je určen studentkám Ústavu politologie a Katedry Blízkého východu FF UK. Součástí setkání bude také přednáška a osobní rozprava s Janou Hybáškovou, zvláštní zmocněnkyní ministra zahraničí pro podporu Čechů do institucí EU a mezinárodních organizací, o jejích zkušenostech a pracovní dráze.

Lis
23
Út
2021
Yunus Emre and Turkish Language
Lis 23 @ 16:30 – 19:30
Lis
29
Po
2021
Papicha – promítání filmu
Lis 29 @ 18:00 – 20:30

Zveme Vás na promítání snímku Papicha od fracounzsko-alžírské režisérky Mounia Meddour. Film byl uveden v rámci Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes, kde sklidil veliký úspěch.

Vstup zadarmo, rezervace místa níže.

Popis děje dle distributora :
Alžír, devadesátá léta. Osmnáctiletá studentka Nedjma má zpočátku s kamarádkou Wassilou legraci z plakátů nabádajících ženy, aby chodily zahalené. Netuší, že tento na první pohled neškodný projev náboženského konzervatismu předznamenává mnohem hrůznější události, jež později vyústí až v občanskou válku. Papicha, jak ji známí přezdívají, se však odmítá dát zlomit a s vrozenou tvrdohlavostí bojuje proti ponižování žen vykonávanému ve jménu náboženství. (MFF Karlovy Vary)

Jazyk: alžírská arabština
francouzština

Titulky: CZ

Hodnocení:
ČSFD: 80 %
IMBd: 7/10
Rotten Tomatoes: 87 %

Vstupenky: https://system.cinemaware.eu/wstep1.php…

Akce se koná v rámci X. ročníku projektu SČA „Češi poznávají arabský svět-Arabové život v ČR“ s využitím grantu pro integraci MHMP. Pořadatelé: Společnost česko-arabská, Madžlis, Katedra Blízkého Východu UK, ARABFEST, z.s.

Pro
1
St
2021
Podzimní stipendia pro studentské projekty 2021
Pro 1 celý den
Podzimní stipendia pro studentské projekty 2021

Katedra Blízkého východu vyhlašuje podzimní kolo podpory studentských projektů. V rámci rozvoje Blízkovýchodních studií na KBV FF UK přijímáme studentské projekty zaměřené na vznik tematicky relevantních závěrečných prací (bakalářských, magisterských i doktorských). Multidisciplinární prvek, stejně jako aktuální společenský přesah je výhodou. Podávat lze také žádosti o podporu jazykových pobytů.

Žádost o poskytnutí finančního příspěvku-na-podporu studentských projektů zasílejte akademické koordinátorce KBV Kataríně Palčové (katarina.palcova@ff.cuni.cz) do 1. prosince 2021. Žádosti nejsou zamítány z formálních důvodů, avšak žadatel může být vyzván k písemnému doplnění nebo k osobnímu vysvětlení. Žadatelé budou informováni o výsledku nejpozději do 20. 12. 2021. Podpora je udělena formou stipendia, a to nejčastěji zpětně po úspěšném absolvování aktivity, o němž student informuje krátkou zprávou a podle dohody certifikátem o absolvování.

Úvod > Kalendář akcí