Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Lis
1
Út
2022
Osmanský/Turecký den v Akademii věd ČR
Lis 1 celý den
Osmanský/Turecký den v Akademii věd ČR

V rámci oslav 100. výročí od založení Orientálního ústavu pořádá Akademie věd ČR Osmanský/Turecký den, celodenní kulturně-přednáškový program.

 

Lis
2
St
2022
Egyptský den v Akademii věd ČR
Lis 2 celý den
Egyptský den v Akademii věd ČR

V rámci oslav 100. výročí od založení Orientálního ústavu pořádá Akademie věd ČR Egyptský den, celodenní kulturně-přednáškový program, který bude zasvěcen různým kulturním aspektům „Země na Nilu“ napříč její několika tisíc let trvající historií. Mezi přednášejícími vystoupí také někteří pracovníci a vyučující z naší katedry: František Ondráš, Viktor Bielický, Adéla Provazníková, Petr Felčer, Adam Pospíšil a Mohamed Hassan.

 

Lis
9
St
2022
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků
Lis 9 @ 9:00 – 16:30
Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků

Workshop k vývoji elektronické lexikální databáze indoíránských jazyků (pilotní modul perština) a k podpoře zavádění moderních technologií do výuky jazyků pořádá Sociologický ústav AV ČR a Katedra Blízkého východu FF UK.

Lis
10
Čt
2022
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV
Lis 10 @ 16:00 – 17:00
Studijní výjezdy do zahraničí na KBV @ Místnost C240

Informační schůzka pro studenty Katedry Blízkého východu o možnostech studia v zahraničí.

Dozvíte se základní a obecné informace o možnostech studia v zahraničí, od Erasmu+, meziuniverzitní a mezifakultní dohody, až po jazykové pobyty v Ománu nebo Íránu.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni!

Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština
Lis 10 @ 17:00 – 18:00
Český literatura v jazycích národnostních menšin a komunit: Arabština @ Historická budova Národního muzea, sál č. 102
Jaké české knížky si můžou přečíst arabské čtenářky a čtenáři? Čtou je? A co ně říkají?
Pozvání popovídat si o české literatuře v arabských překladech přijali Jaroslava Bičovská, Moris Issa a Burhan Kalak, moderovat bude Adéla Provazníková.
Přijďte si poslechnout debatu a položit své otázky!
Lis
11
2022
Sociální změna: výzva pro moderní Írán
Lis 11 @ 17:30 – 19:00
Sociální změna: výzva pro moderní Írán @ Prostor 39
Írán prožívá nejturbulentnější období od roku 2009. Protesty po smrti Mahsy Amíní budou 11. 11. trvat už osm týdnů. Sociálním, geografickým a etnickým rozsahem překonaly nedávné vlny sociálních nepokojů. Přítomnost žen a požadavků na osobní svobodu mění jak charakter politických sporů, tak pravděpodobně i samotnou zemi.
Jak vnímá různé aspekty demonstrací íránský politický filosof? Do jaké míry ženy vzdorující politickým a náboženským autoritám již změnily Írán? Představují protesty skutečnou výzvu revoluční ideologii, nebo vedou k prohloubení zákopů mezi politickými tábory?
Jak funguje Íránský ústavní systém? Jaká je v něm role ideologie a jak jej určují různé mocenské skupiny? Jaká je role studentů, umírněných a reformistů na jedné straně a etnických a náboženských menšin na straně druhé?
Jak máme chápat zapojení žen ve světle dřívějších ženských hnutí? Existuje kontinuita mezi ženským hnutím 90. let a dneškem? Existují explicitní feministické požadavky, nebo se hnutí soustředí na občanská práva a rovnost? Přijďte diskutovat podobné otázky s Maysamem Badamchim.
Dr. Meysam Badamchi je politický filosof, narozený v severním Íránu. V Teheránu studoval fyziku a na Univerzitě Šaríf filosofii, na univerzitě LUISS v Římě získal doktorát. Působil jako post-doktorand a výzkumník v Centru pro moderní turecká studia v Istanbul Şehir Universitě (Turecko) a na Filosofickém Institutu v Leidenu (Nizozemsko). Zabývá se moderním íránským myšlením, různými podobami reformismu v Íránu a otázkou liberalismu v současném muslimském světě.
Je autorem knihy Post-Islamist Political Theory: Iranian Intellectuals and Political Liberalism in Dialogue, Springer 2017. Účastní se řady mezikulturních intelektuálních výměn jako jsou Istanbul Seminars na Bilgi University a Cartages Seminars organizace RESET DOC. Dříve působil i jako novinář např. pro BBC Persian.
Večer uvede Zora Hesová z Filosofického ústavu Akademie věd.
Debatu bude moderovat Matouš Horčička z Katedry Blízkého východu na FF UK a spolku Madžlis.
Debata proběhne v angličtině.
Lis
24
Čt
2022
Mustafa Tádžuddín al-Músá: Služebná a rodina básníků
Lis 24 @ 19:30 – 20:30

Divadelní premiéra Arabského nedivadla studentů a studentek Katedry Blízkého východu FFUK

„Ach, už jsem tu rok a dva měsíce!“ stýská si služebná, když nechápavě sleduje počínání podivné rodiny básníků v nehostinném, odosobnělém městě. Trápená neustálým předčítáním poezie, píše svému dědečkovi dopisy, které představují jediné pojítko s milovaným domovem. Nostalgický povzdech nad ztrátou čistoty venkova od mladého syrského dramatika je částečně absurdní drama, lehká konverzační komedie a místy svíravý horor.

V arabštině s českými titulky. Vstupné 200,- a 150,- Kč.
Rezervace: http://www.napradle.cz/

 

 

Pro
16
2022
Vánoční večírek KBV
Pro 16 @ 19:00 – 23:45
Vánoční večírek KBV @ Šenkýrna Hlubina

I letos Vás srdečně zveme na společné uzavření roku 2022!
Budeme moc rádi, pokud se s námi sejdete na neformálním vánočním večírku, kde jsou vítáni všichni studenti, absolventi a vyučující.
Těšíme se!
Váš Madžlis

Úvod > Kalendář akcí