Kalendář akcí

Kalendář blízkovýchodních akcí akademického a vzdělávacího charakteru v České republice a okolí. Spravuje KBV FF UK za pomoci spřízněných institucí.
Pro
9
Po
2019
Three Middle Eastern Utopias and the Fading Trust in the Nahdah
Pro 9 @ 17:30 – 19:00
Three Middle Eastern Utopias and the Fading Trust in the Nahdah

Katedra Blízkého východu Vás srdečně zve na přednášku, kterou pronese prof. Stephan Guth (The University of Oslo) s názvem Three Middle Eastern Utopias and the Fading Trust in the Nahdah.

Přednáška se bude konat v pondělí, 9. 12. 2019, v 17:30 v místnosti 238, Celetná 20, Praha 1.

Těšíme se na Vás!

Pro
12
Čt
2019
Ethnography of peacemaking in Turkey: A View from Dersim
Pro 12 @ 19:00 – 21:30

Hande Sarikuzu from Binghamton University will talk about her research conducted in Dersim region during the failed peace process between Turkish state and Kurdish guerrilla fighters.

In 2013, a small commission in the Turkish parliament was given the historic task of “finding a new language of peace” that could help reconcile Kurdish and Turkish citizens after decades of violence. In time, Turkey’s peace and reconciliation process developed as an accumulation of populist gestures but failed to culminate in a clear set of policies; it merited the use of adjectives such as ‘so-called,’ ‘failing,’ or ‘make-believe’ long before it came to a definitive end in 2015. In this talk, Hande Sarikuzu will reflect on how ethnographic research can capture the contradictory, emergent, and ambivalent politics of “finding a new language of peace” from below. Hande Sarikuzu investigated cultural expressions of claiming justice for state-sponsored massacres in Dersim. She will demonstrate how, given its radically ambiguous place in relation to Kurdish ethnonationalism and Turkish nation-state formation, this small region inhabited by Kurdish Alevis was central to understanding the aporias of peacemaking and post-conflict governance in Turkey.

Hande Sarikuzu is a social anthropologist who works on the politics of transitional justice in Turkey and the Middle East. After receiving her Bachelor and Master’s degrees in Sociology from the Middle East Technical University in Ankara, she pursued her Ph.D. in Anthropology at Binghamton University. Hande Sarikuzu is currently a fellow at Charles University’s Center for the Transdisciplinary Research of Violence, Trauma and Justice (VITRI).

Pro
13
2019
Vánoční večírek KBV 2019
Pro 13 @ 18:00 – 23:00
Vánoční večírek KBV 2019 @ Šenkýrna Hlubina

Jako každý rok, i letos naši katedru čeká sváteční uzavření roku 2019 a my budeme rádi, pokud u toho budete s námi! Srdečně Vás zveme na neformální předvánoční setkání studentů, absolventů a vyučujících. A program? Mimo jiné dobré jídlo, pití, společnost či blízkovýchodní pub quiz!

Pro
19
Čt
2019
Middle East Lecture Series: Frédéric Volpi
Pro 19 @ 17:45 – 19:15
Middle East Lecture Series: Frédéric Volpi

Katedra Blízkého východu a Orientální ústav AV ČR Vás zve na další přednášku ze série Middle East Lecture Series!

Profesor Frédéric Volpi (The University of Edinburgh) přednese přednášku s názvem Protest Movements and Islamist Mobilisation in North Africa: Looking Beyond the Arab Uprisings ve čtvrtek, 19. 12. 2019, v 17:45 na nám. Jana Palacha 2, místnost 300.

Těšíme se na Vás!

Anotace:
This lecture considers some of the main trends for protest movements in North Africa in the 2010s. In particular it investigates the nexus between Islamist and protest mobilisation. How far are Islamist actors the instigators of protests? How far do they bring additional momentum to ongoing protests? How far are they empowered in the aftermath of protests? Examining the recent trajectories of protests in Morocco, Algeria, Tunisia, Libya and Egypt, this lecture identifies some of the main causes and implications of these different types of Islamist involvement for the politics of these countries.

Bře
5
Čt
2020
Middle East Lecture Series: Kent Schull
Bře 5 @ 17:45 – 19:15

Katedra Blízkého východu a Orientální ústav AV ČR Vás zve na další přednášku ze série Middle East Lecture Series!

Dr. Kent Schull (Binghamton University ) přednese přednášku s názvem: Forced Migration in the Middle East: The Current Refugee Crisis as Inheritance of WWI and its Post-War Settlements ve čtvrtek, 5. 3. 2020, v 17:45 na hlavni budově FF UK, nám. Jana Palacha 2, místnost 300

Těšíme se na Vás!

Bře
13
2020
ZRUŠENO – Dying for a Cause: Hunger Strikes in Turkish Prisons (1960-2010)
Bře 13 @ 10:50 – 11:20

Přednáška Dying for a Cause  byla kvůli opatřením související s koronavirovou infekcí zrušena.

Orientální ústav Akademie Věd ČR (v rámci programu Globálníkonflikty a lokální souvislosti (Strategie 21) a Katedra Blízkéhovýchodu FF UK Vás zvou na přednášku Dyingfor a Cause: Hunger Strikes in Turkish Prisons (1960-2010). 

Přednášející: Eylem Özkaya Lassalle (Associate Professor,Galatasaray University, Istanbul, Turecko)

Přednáška a diskuze proběhnou v angličtině.

Pátek13. 3. 2020 10:50- 12:25

 FilozofickáFakulta Univerzity Karlovy, místnost1.08, Celetná 13, Praha 1

Shrnutí přednášky: Dr.Eylem Özkaya’s intervention focuseson hunger strikes in prisons between 1960 and 2010 by organizations of theradical left in Turkey. It presents an analysis at three levels: macro, mesoand micro. Thus, to understand the emergence of this phenomenon, one must firstunderstand the context, that is to say a brief historical overview of Turkey.This historical overview will be followed by the changes in the Turkish prisonsystem and the change in the repertoire of political action within the prisons.Finally, the internal and external factors leading to the involvement ofconcrete actors will be analyzed.    

Bře
19
Čt
2020
ZRUŠENO – Lutz Rzehak: Pashto and Dari-Persian in Afghanistan
Bře 19 @ 10:50 – 12:20

Thepresentation gives an overview of the main linguistic varieties of Pashto andDari-Persian in Afghanistan with a special focus on language contact andcontact induced language change. Furthermore, it presents a short view intosome current debates held in and outside Afghanistan about the status anddevelopment of these languages.

Bře
26
Čt
2020
ZRUŠENO – Middle East Lecture Series: Yael Navaro
Bře 26 @ 17:45 – 19:15
Dub
23
Čt
2020
ZRUŠENO – Informační setkání pro uchazeče
Dub 23 @ 18:00 – 19:00

V souvislosti se zrušením výuky a zákazem osobní přítomnost studentů a frekventantů na přednáškách a kurzech všech typů byla akce zrušena. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás můžete obrátit emailem a po dohodě i po skypu nebo telefonicky (kbv@ff.cuni.cz nebo katarina.palcova@ff.cuni.cz). Rádi Vám poskytneme další podrobnosti o přijímacích zkouškách i studiu na katedře. 

Katedra Blízkého východu zve srdečně všechny uchazeče o program Blízkovýchodní studia na informační setkání. Uchazeči budou mít příležitost seznámit se s členy katedry i jejími studenty a získat odpovědi na své dotazy k přijímacímu řízení, ale i ke studiu na KBV.

Dub
25
So
2020
ZRUŠENO – Informační setkání pro uchazeče
Dub 25 @ 13:00 – 14:00

V souvislosti se zrušením výuky a zákazem osobní přítomnost studentů a frekventantů na přednáškách a kurzech všech typů byla akce zrušena. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás můžete obrátit emailem a po dohodě i po skypu nebo telefonicky (kbv@ff.cuni.cz nebo katarina.palcova@ff.cuni.cz). Rádi Vám poskytneme další podrobnosti o přijímacích zkouškách i studiu na katedře. 

Katedra Blízkého východu zve srdečně všechny uchazeče o program Blízkovýchodní studia na informační setkání. Uchazeči budou mít příležitost seznámit se s členy katedry i jejími studenty a získat odpovědi na své dotazy k přijímacímu řízení, ale i ke studiu na KBV.

Čvn
19
2020
Oslava konce semestru na KBV 2020
Čvn 19 @ 19:00 – Čvn 20 @ 0:00

Vzhledem k okolnostem, které mnoho dobrých zpráv nepřináší, jsme se rozhodli, že Vám trochu rozjasníme mysl. S prvním jarním dnem je nutné myslet na skutečnost, že po jaru následuje konec semestru a léto. A jelikož chceme být na tyto časové předěly připraveni, připravili jsme pro Vás zásadní oznámení. S létem se totiž pozvolna přibližuje jak konec zkouškového, které je vždy mentálně i fyzicky náročné, tak letní večírek, jenž představuje moment žádané úlevy a odpočinku. Právě na tento večírek Vás studentský spolek Madžlis srdečně zve.

Symbolické zakončení semestru (který i přes pandemickou situaci snad nebude trvat o mnoho déle) se odehraje v pátek 19. června od 19:00 v prostorách Literární kavárny Týnská (adresou Týnská 6, Praha 1). Můžete se těšit na příjemné posezení, které je výbornou příležitostí, jak zakončit semestr a vesele vplout do letních dnů.

Do té doby Vám přejeme pevné zdraví a psychickou pohodu! Na viděnou v lepších časech! #spolutozvladneme
Váš spolek Madžlis

Lis
4
Čt
2021
Arabské nedivadlo: Skandál v Káhiře
Lis 4 @ 20:30 – 22:00
Arabské nedivadlo: Skandál v Káhiře

Chudý student v touze po lepším postavení odhodí všechny hodnoty a zásady. To je začátek jeho životní katastrofy vrcholící skandálem.

Obnovená premiéra divadelní inscenace Arabského nedivadla studentů arabistiky katedry Blízkého východu FF UK.

Adaptace slavného románu egyptského nobelisty, jehož 110. výročí narození si letos v prosinci připomínáme. Dílo do češtiny přeložil Jaroslav Oliverius.

V arabštině, s českými titulky.
Vstupné 200,- a 150,- Kč.
Rezervace: http://www.napradle.cz/

Lis
14
Ne
2021
Prihlášky na studijní pobyty v Izraeli
Lis 14 @ 23:59 – Lis 15 @ 0:59
Prihlášky na studijní pobyty v Izraeli

Katedra Blízkého východu FF UK organizuje v rámci programu Erasmus+ (mezinárodní kreditová mobilita) studijní pobyty v Izraeli.

Termín uzávěrky výběrového řízení na KBV je neděle 14. listopadu 2021 do 23:59. Do tohoto termínu prosím zašlete 1) curriculum vitae, 2) motivační dopis (max. 500 slov) s uvedením adresy, ročníku a programu a 3) výpis studijních výsledků na e-mailovou adresu katarina.palcova@ff.cuni.cz.

Lis
22
Po
2021
Public Speaking 1.0 pro studentky politologie a KBV FF UK
Lis 22 @ 10:00 – 14:15
Public Speaking 1.0 pro studentky politologie a KBV FF UK @ Kampus Hybernská

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a Velvyslanectví USA v České republice si Vás dovolují srdečně pozvat na školení prezentačních dovedností pro studentky vysokých škol. Tímto navazujeme na naše dosavadní činnosti v prosazování genderové rovnosti v oblasti zahraniční politiky. Chceme tak pomoci mladým profesionálkám v jejich kariérních začátcích, dodat jim sebevědomí a pomoci jim v jejich projevu. Workshop je určen studentkám Ústavu politologie a Katedry Blízkého východu FF UK. Součástí setkání bude také přednáška a osobní rozprava s Janou Hybáškovou, zvláštní zmocněnkyní ministra zahraničí pro podporu Čechů do institucí EU a mezinárodních organizací, o jejích zkušenostech a pracovní dráze.

Lis
23
Út
2021
Yunus Emre and Turkish Language
Lis 23 @ 16:30 – 19:30
Úvod > Kalendář akcí