Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce z řad odborné i široké veřejnosti na přednášku Martina Rudiše s názvem „Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století“, v jejímž rámci bude představena nedávno publikovaná monografie téhož jména.

Akce se uskuteční dne 2. 3. 2023 od 17:30 v prostorách Katedry Blízkého východu FF UK na adrese Celetná 13, místnost č. 1.08 (aula Cervantes).

Mgr. Martin Rudiš, Ph.D. je absolventem doktorského oboru Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky na FF UK a dlouhodobě se zaměřuje na studium architektury islámského světa. Je vyučujícím kurzu Islámská architektura na KBV FF UK.

Více informací na FB

Anotace:

Káhira je jedním z architektonicky nejbohatších měst světa a jejímu panoramatu dominují stovky mešit pocházejících z různých historických období. Od počátku 19. století do současnosti prošla architektura káhirských mešit překotným a bezprecedentním vývojem, do kterého se promítla celá řada faktorů. Obecně šlo zejména o pronikání vlivu moderní architektury západního ražení a z ní vycházejících globálních architektonických trendů. Mešita je nicméně velmi specifickým typem stavby, s nímž je spojena kontinuální tendence odkazovat na minulost, projevující se s různou intenzitou i napříč posledními třemi staletími. Architektura káhirských mešit se tak stává dějištěm pozoruhodného střetávání tradice a modernity.
Úvodní stať této odborné publikace tvoří obecný úvod k architektuře mešit a před-moderním tradicím islámské architektury, které se stávají častým inspiračním zdrojem současných architektů. Čtyři jádrové kapitoly, odpovídající čtyřem hlavním obdobím vývoje od 19. století po současnost, pak na více než dvou desítkách vybraných příkladů konkrétních staveb demonstrují převládající trendy v káhirském prostředí. Text je doplněn množstvím unikátních fotografií, které během svých pobytů v Káhiře pořídil sám autor. Kniha poslouží nejen univerzitním studentům a akademikům působícím v oblastech blízkovýchodních studií, dějin umění, architektury, religionistiky a v dalších spřízněných oborech, ale cílí také na širší veřejnost zajímající se o tato témata.

Úvod > Novinky > Architektura káhirských mešit v 19., 20. a 21. století