Profesor židovských dějin a myšlení Hillel J. Kieval převzal Stříbrnou medaili FF UK

Děkanka FF UK Eva Lehečková ocenila 4. května 2022 Hillela J. Kievala z Washingtonovy univerzity v St. Louis za jeho příspěvek k dějinám Židů ve středoevropském regionu a přetrvávající podporu židovských studií v Česku.

Kieval má k Filozofické fakultě UK vazby od roku 1977, kdy poprvé přijel do Prahy jako účastník Letní školy slovanských studií. Do Československa a České republiky se posléze opakovaně vracel. V tomto letním semestru hostoval v Pražském centru židovských studií FF UK.

Hillel Kieval patří mezi přední odborníky na dějiny Židů v českých zemích v 19. a 20. století. Tomuto tématu věnoval i několik monografií, především The Making of Czech Jewry: National Conflict and Jewish Society in Bohemia, 1870–1918 (Formování českého židovstva: Národnostní konflikt a židovská společnost v Čechách 1870–1918). Společně s historičkou Kateřinou Čapkovou z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR je také editorem sborníku Prague and Beyond: Jews in the Bohemian Lands, který brzy vyjde v českém překladu pod názvem Židé v českých zemích: Společná cesta dějinami.

Kievalova nejnovější kniha Blood Inscriptions: Science, Modernity, and Ritual Murder in Fin de Siècle se zabývá obviněními z rituálních vražd ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století, včetně známého případu z Polné. Tomuto tématu se věnoval také kurz, který v letošním letním semestru vyučoval na Katedře Blízkého východu FF UK.