Turecko národní a multietnické – perspektiva Erdoganovy politiky

Současná turecká invaze do Sýrie opět otevírá diskuzi o vztahu Turků a Kurdů a dostává politický vývoj v Turecku do popředí světové pozornosti. Přednáška se proto bude věnovat historickému kontextu problematických vztahů Turků a Kurdů, který se v souvislosti s invazí do Sýrie často zmiňuje, a přiblíží politické směřování Turecka, jak v souvislosti s osobností prezidenta Erdogana, tak proměňujícího se tureckého nacionalismu a principů, na kterých stojí turecká společnost i země jako taková.

Karolína Lahučká je absolventkou magisterského dvouoboru Politologie a Turkologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na mezinárodní vztahy. Nyní zde pokračuje v doktorském studijním programu Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, v rámci kterého studuje moderní dějiny Turecka. Odborně se zaměřuje zejména na současný politický vývoj Turecka, politiku prezidenta Erdogana a proměnu tureckého nacionalismu. V poslední době sleduje také problematiku vztahu Turecka a NATO a jeho roli regionálního hráče v bezpečnostním vývoji Blízkého východu. V roce 2019 získala měsíční výzkumné stipendium na Asien-Afrika Institutu na Univerzitě v Hamburku. Mimo univerzitu působí jako projektová koordinátorka a analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se specializací na Turecko.

Datum a čas: 5. listopadu 2019 v 18:00

Místo: Studentský klub Celetná

Úvod > Novinky > Turecko národní a multietnické – perspektiva Erdoganovy politiky